آرشیو
طراح قالب
Tebyan

دبير جشنواره فيلم فجر با اشاره به برگزاري آيين عاشورايي سينماگران با عنوان "سلحشوران نينوا" در آغاز جشنواره فجر، افزود : به مناسبت تكريم و تعظيم شعائر ديني و حادثه عظيم عاشورا امسال برنامه‌هاي نمايش فيلم جشنواره با يك روز تاخير آغاز مي شود و روز 12 بهمن جامعه سينمايي در آيين ويژه بزرگداشت عاشورا كه آييني با شكوه خواهد بود شركت خواهند كرد و اين واقعه را پاس خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومي جشنواره فيلم فجر، وي در پاسخ به سوالي درباره تكليف فيلم‌هاي به نمايش در آمده در برخي از جشنواره هاي موضوعي در تهران، براي حضور در بخش رقابتي جشنواره فيلم فجر افزود: همانطوري كه قبلا هم اعلام كرده بوديم بر اساس مقررات هرگونه نمايش در تهران مخالف مقررات جشنواره فيلم فجر است اما آقاي ميركريمي رييس هيات مديره خانه سينما نامه اي خطاب به دبير جشنواره فرستاده‌اند و در اين نامه پيشنهاد دادند كه اگر امكان دارد با توجه به اينكه به تهيه كنندگاني كه فيلم‌هايشان را به آن جشنواره ها ارايه داده اند اطلاعات نادرستي داده شده بود و با توجه به گفته هاي دست اندركاران توليد اين آثار ، اين دو سه فيلم بتوانند استثنائا امسال از بخش غير رقابتي بر اساس اهميت جشنواره فيلم فجر براي آن ها و علاقه آن ها براي حضور در بخش رقابتي، امكان رقابت را از دست ندهند مجموعه نظر دبيرخانه جشنواره هم با اين امر موافق است اما چون تغيير مقررات نياز به تاييد شواري سياست‌گذاري دارد، اميدواريم بتوانيم در طول يكي دو روز آينده در شورا نيز اين درخواست را مطرح كنيم و تلاش مي كنيم تا اين پيشنهاد خانه سينما اجابت شود.

دبير جشنواره در مورد سيمرغ مردمي گفت : اميدواريم تكليف اين جايزه نيز تا يكي دو روز آينده اعلام شود، ما در حسن نيت خانه سينما هيچ ترديدي نداريم و مي دانيم كه تنها نگراني دوستان رسيدن به حداكثر دقت است اين سيمرغ بخشي از مقررات جشنواره است و اهداي آن در طول سال هاي گذشته نيز نقش مهمي ايفا كرده است و اميدواريم امسال نيز به شايسته ترين شكل برگزار شود.

برچسب ها :

وزيرفرهنگ وارشاد اسلامي معرفي سينماي جهان بويژه سينماي آسيا كه در سال‌هاي اخير جهش قابل توجهي داشته را از ديگر بخش‌هاي جشنواره برشمرد و گفت : ارايه فيلم‌هاي سينمايي دفاع مقدس قابل قبول و فيلم‌سازاني كه با فيلم اولشان در جشنواره حضور يافتند و تنوع فيلم‌ها در موضوعات مختلف سياسي، اجتماعي، خانواده و كودك و نوجوان و نيز فيلم‌هايي با مباحث روز جامعه، اين جشنواره را به جشنواره قابلي قبولي بدل كرده‌است .

صفارهرندي،درك مزيت‌ها و نقاط قوت سينماي كشور و رفع سرگشتگي در جهت ‌گيري حوزه سينما را از جمله اقدام‌هاي معاونت امورسينمايي‌عنوان كرد وگفت: طبيعي است كه دراين راه بايد به سينماي مقبول دنيا نيزاهتمام ورزيد، تا سينماي كشور رونق خود را بازيافته و دردل جهانيان جلوه كند.

وزيرفرهنگ و ارشاداسلامي افزود:اگر فيلم‌ها تنها در جشنواره حضور يابند اما در ديگر كشورها بيننده‌اي پيدا نكند به رونق سينما كمكي نخواهد كرد و چه بسا ممكن است ما را نيز فريب دهد.

صفارهرندي همچنين به ايرناافزود: مشكلات سينما هنگامي برطرف خواهد شد كه سينماگران خوب ما با حمايت‌هاي معاونت سينمايي به سمتي بروند كه هم در داخل مطلوب مردم قرار گيرند و هم در خارج از كشور در جشنواره‌هاي معتبر جهاني كم نياورده و در تصرف گيشه‌هاي جهاني نيز توفيق به دست آورند.

"بازگشت به هويت، آن گمشده‌اي است كه در ضمير يك ايراني فرهنگ مدار مسلمان بااخلاق داراي شايستگي و فضيلت بسيار وجود دارد و دستيابي به اين گمشده رمز بسياري از توفيقات ما مي‌تواند باشد."

وي تاكيد كرد: كار عمده معاونت امورسينمايي و وزارتخانه در واقع بيدار كردن جريان خفته در ضمير تاريخي اين ملت و اهالي سينما است .

صفارهرندي با بيان‌اين‌كه با شروع به‌كار معاونت سينمايي در دوره جديد در حقيقت ‌باب تعامل نزديك‌تر ميان مديريت سينمايي با اهالي سينما گشوده شده است،گفت : كساني اين وظيفه را عهده‌دار شدند كه علاوه بر مقبوليت در ميان جامعه‌هنري و سينمايي كشور در جلب اعتماد اهالي سينما و هنر نيز موفق بودند.

براساس گزارش ايرنا، وي درادامه به فراز و فرودهاي سينما در سال‌هاي اخير اشاره كرد و گفت:اين نوسانات در سال‌هاي اخير چيزهايي را به تدريج در اذهان جا انداخته بود كه گاهي با انتقادهاي تند مردم و دلسوزان نسبت به روند طي شده مواجه ساخت .

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: كسي كه عهده‌داراين وظيفه مي‌شود، بايد جمع كثير فعال در حوزه سينما و نيز مصالح و منافع آنها و كل فرهنگ كشور و هنراين سرزمين كه گاه آلوده به برخي ناروايي‌ها شده بود را مورد توجه قرار دهد .

وي با بيان اين مطلب كه در طول سال‌هاي گذشته نگاه منتقدانه نسبت به عملكرد اهالي هنر فراوان بود كه برخي از آنها چه بسا بر حق بوده، گفت: بخشي ازاعتراض‌ها نسبت به اهالي فرهنگ و هنر، محصول بد عملي و كم كاري و سياست‌هاي غلطي بوده كه از جانب مديريت هااعمال مي‌شده است .

وزير فرهنگ و ارشاداسلامي گفت: شعار وزارت‌خانه و معاونت خانه در رويكرد جديدشان، بازگشت به هويت‌اسلامي، ايراني و شرقي و بازيابي آن در مقابل موج جهاني‌سازي كه سرنخ آن دست ديگران بوده و معمولا حوزه فرهنگي را مورد تهاجم نوعي "بي فرهنگي" كرده است.

صفارهرندي افزود: خوشبختانه اين پيام توسط اهالي سينما شنيده شده و آنچه كه در فيلم‌ها ظاهر مي‌شود به نظر مي‌رسد كه با تاثيرپذيري از اين پيام توليد شده كه در وجدان اهالي سينما جاي خود را داشته است.

براساس گزارش ايرنا، وزير فرهنگ وارشاد اسلامي همچنين راه پيموده شده در يك سال گذشته براي پويايي هنر و سينما را راهي صحيح ارزيابي كرد و گفت: اعتماد متقابل ميان اهالي سينما و مديريت سينمايي اين شده است كه امروز در كارنامه فيلم‌هاي ارايه شده به جشنواره فجر شاهد يك تحول مثبت در كيفيت و كميت هستيم كه به عنوان مشخصه غرور آفرين اهالي سينما و مجموعه وزارتخانه از آن ياد مي‌كنيم .

صفارهرندي افزود: امروز به قضاوت اهالي فرهنگ و هنر بيش از دو سوم توليدات سينمايي دريك سال گذشته به صورت قابل توجهي نسبت به گذشته مثبت ارزيابي شده‌است.

وي اظهار داشت: همين كه بخش قابل توجهي از اهالي هنر با درك دغدغه‌ها و دل مشغولي‌هاي جامعه و جريان‌هاي ناظر بر عمل اهالي فرهنگ كار خود را به گونه‌اي ارايه مي‌دهند كه عين برخورداري از ملاك‌هاي حرفه‌اي درچارچوب مرزهاي اعتقادي و اخلاقي است، قابل تقدير است .

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه برگزاري جشنواره‌هاي موسيقي و تئاترفجر را از نگاه صاحب نظران قابل قبول توصيف كرد و گفت: جشنواره‌هاي موسيقي و تئاتير در فضايي آرام و توام با تحرك و نشاط كافي برگزار شد.

صفارهرندي گفت: در حوزه موسيقي به سمتي حركت كرديم كه به تدريج معيارهاي موسيقي ارزشمند و فاخر مورد نظر مقام معظم رهبري دست يابد.

وي توليدات مختلف نمايشي و موسيقي در موضوعات تاريخ اسلامي و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي راارج نهاد و گفت: در سالي كه به‌نام پيامبراعظم(ص) نامگذاري شده، كارهاي شايسته‌اي نظير "سمفوني پيامبراعظم(ص)" از سوي اهالي هنر با نقبي بر تاريخ اسلام، توليد شده و به يادگار مانده است.

وزير فرهنگ و ارشاد سلامي افزود: اهالي موسيقي همراهي خودشان را با آرمان اين روزهاي مردم ايران به خوبي نشان دادند و توليد سمفوني هسته‌اي گواهي براين مدعاست كه اهالي موسيقي جداي از بطن مردم براي پيگري چنين خواسته‌اي نيستند.

وي به برگزاري جشنواره شعر فجر در نيمه بهمن ماه اشاره كرد و گفت : دراين ايام، "كتاب سال" نيز پيش بيني شده است .

صفارهرندي در خصوص اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي نظم بخشيدن به عزاداري‌هاي ماه‌محرم، چاپ و توزيع كتاب‌هاي مرتبط باوقايع عاشورا و نوحه‌هاي با وقار و عاري از پيرايه‌هاي نامناسب، بيمه‌كردن دستجات عزاداري و تامين كالاهاي مورد نياز هيات عزاداري را از جمله اقدامات اين وزارتخانه برشمرد.

وي نظم بخشيدن به شمايل‌هاي وقايع عاشورا راازديگراقدامات اين وزارتخانه برشمرد و گفت: يكي از مسايلي در سال‌هاي اخير برخي دستجات عزاداري بدان مبتلا بودند استفاده از سمبل‌ها و شمايل‌هاي است كه با واقعيات تاريخي مطابقتي نداشتند.

صفارهرندي گفت: اگر چه برخي تصاويري كه از سوي هنرمندان، تصويرگري مي‌شود، برخاسته از عمق ارادت ورزي آنهاست اما گاه بر اساس عدم توجه به برخي مسايل جنبي، وهن ائمه معصومين(ع) را موجب مي‌شد.

وي‌افزود: ما در كنار نهي اين قبيل شمايل‌ها كار ايجابي و اثباتي را اقدام به توليد شمايل‌هايي از موضوع‌هاي عاشورايي مناسب‌سازي كرديم كه در حال توزيع است .

براساس گزارش ايرنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان به بودجه سال آينده اين وزارتخانه‌اشاره كرد و گفت: اگر چه‌انتظاري كه در جهش بودجه اين وزارتخانه در سال آينده داشتيم، ممكن است تحقق نيابد، اما ظرفيت‌هايي در بودجه كشور پيش‌بيني شده كه درصورت تحقق اين ظرفيت‌ها مي‌توان شاهد بودجه مناسبي دراين بخش شد.

برچسب ها :

مسعود رايگان با داشتن چهار فيلم در بخش مسابقه جشنواره فيلم فجر و يك فيلم در بخش مسابقه فيلم‌هاي اول و همچنين يك فيلم در بخش خارج از مسابقه به عنوان پركارترين بازيگر اين دوره جشنواره محسوب مي‌شود.

�دست‌هاي خالي�، �سنتوري�، �گوشواره�، �مخمصه�، �پاپيتال� و �خون بازي� آثاري هستند كه رايگان با آنها در جشنواره حضور دارد. اين بازيگر در بيست و سومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر براي فيلم �خيلي دور خيلي نزديك� كانديد دريافت سيمرغ بهترين بازيگر نقش اول مرد بود.

مريلا زارعي نيز با بازي در 3 فيلم �اخراجي‌ها�، �آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد� و �دست‌هاي خالي� به عنوان پركارترين بازيگر زن در اين دوره جشنواره حاضر است.

وي يك بار در بيست و دومين جشنواره فيلم فجر براي بازي در فيلم �سربازان جمعه� موفق به دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن شده است.

اكبر عبدي هم پس از سالها كم كاري امسال با 3 فيلم �قاعده بازي�، �گوشواره� و �اخراجي‌ها� حضور پررنگي در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر دارد. اين بازيگر نيز در جشنواره هشتم فيلم فجر براي بازي در فيلم �مادر� برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم مرد شد و در دوره يازده و بيست نيز براي فيلمهاي �اجاره نشينها�و�نان و عشق و موتور هزار�كانديد دريافت همين سيمرغ بود.

دركنار عبدي، مهران رجبي نيز با فيلم‌هاي �روز برمي آيد�، �قاعده بازي� و �ميناي شهرخاموش� با 3 فيلم از ديگر بازيگران پركار اين دوره از جشنواره محسوب مي‌شود.

در اين دوره جشنواره بازيگراني هم با دو فيلم در بخش مسابقه حضور دارند كه از ميان آنها مي‌توان به خسرو شكيبايي �اتوبوس شب� و �دستهاي خالي� ، ‌امين تارخ � پا برهنه تا بهشت� و �رئيس�، محمدرضا شريفي‌نيا �اخراجي‌ها� و �پارك وي�، مهتاب كرامتي �‌آدم� و �پاداش سكوت�، پوريا پور سرخ �روز سوم� و �مصائب دوشيزه�، حامد بهداد �روز سوم� و �آدم�، داريوش ارجمند

�رئيس� و �قاعده بازي� ،‌ نيوشا ضيغمي �اخراجي‌ها� و �پارك وي�، پانته آبهرام �اقليما� و �بچه‌هاي ابدي�، سعيد پورصميمي �تك درخت‌ها� و �قاعده بازي�، رويا تيموريان �سنتوري� و �گوشواره�، مائده طهماسبي �سنتوري� و �پارك وي� ، امين حيايي �‌سنگ كاغذ قيچي� و �اخراجي‌ها�،‌ شهرام حقيقت دوست با �سنگ كاغذ قيچي� و �مخمصه�، جمشيد هاشم‌پور �سنگ كاغذ قيچي� و �قاعده بازي� ، لاله اسكندري �مخصمه� و �آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد�، مهدي پاكدل �‌مصائب دوشيزه‏� و �مخمصه�، افشين هاشمي �پابرهنه تا بهشت‏� و �آنكه دريا مي‌رود� و مهدي احمدي �‌پارك وي� و �تك درخت‌ها� اشاره كرد.

همچنين امين تارخ با فيلم �ساعت 25� در بخش ميهمان، ضيغمي با �گناه من� در بخش مسابقه فيلم‌هاي اول، اسكندري با �راننده تاكسي� در بخش ميهمان، احمدي با �سينه سرخ� در بخش خارج از مسابقه و هاشم‌پور با �چهار انگشتي�‌ در بخش ميهمان جشنواره نيز حضور دارند.

عزت‌الله انتظامي �ميناي شهر خاموش�، پرويز پرستويي�پاداش سكوت�، بهزاد فراهاني �مصائب دوشيزه�، فرهاد قائميان �مخمصه�، عليرضا خمسه �قاعده بازي�، حميد لولايي �قاعده بازي�، گلشيفته فراهاني �سنتوري�، فاطمه گودرزي �دست‌هاي خالي�، پريوش نظريه �تك درخت‌ها�،جعفر والي �پاداش سكوت�،‌گوهر خيرانديش �قاعده بازي� ،فرامرز قريبيان �رئيس�،برزو ارجمند �روز سوم�، مهناز افشار �رئيس�،انديشه فولادوند �سنگ كاغذ قيچي�،آتيلا پسياني �پاداش سكوت� ، لعيا زنگنه �‌رئيس�، بهرام رادان �سنتوري�، آهو خردمند �بچه هاي ابدي� ،بيتا فرهي �پارك وي�، محمدرضا فروتن �اتوبوس شب�، نگارفروزنده �اخراجي‌ها�، باران كوثري �روز سوم�، داريوش فرهنگ �روز بر‌مي‌آيد�، شهاب حسيني �بچه‌هاي ابدي� ، فرهاد اصلاني �پاداش سكوت� ، نيلوفر خوش خلق �سنگ كاغذ قيچي�، الهام حميدي �بچه هاي ابدي�،‌حسين ياري �اقليما�، يكتا ناصر �روز برمي‌آيد�، الهام حميدي �بچه‌هاي ابدي�،كامبيز ديرباز �اخراجي‌ها� ،هادي مرزبان �بچه هاي ابدي�،الناز شاكر دوست �قاعده بازي�، شاهرخ فروتنيان �اقليما� و فرشته صدرعرفايي �آدم� ديگر بازيگراني هستند كه امسال با يك فيلم در بخش مسابقه جشنواره فيلم فجر حضور خواهند داشت.

از اين بازيگران، رادان فيلم‌ �خون بازي�، فروزنده �پاپيتال� ،فروتن �خاك سرد�، فرهي �خون بازي� پسياني �ساعت 25� ،گودرزي �نيما يوشيج� و �پايان راه� ، خردمند �گاهي واقعي�، حسيني �ايستگاه بهشت� ،اصلاني �پايان راه� ،خوش خلق �چند روز بعد� ،شاكردوست �خدانزديك است�، فروتنيان

�ساعت 25�، فولادوند �چهارانگشتي� و نظريه �ساعت 25� را در بخش‌هاي غير رقابتي دارند.

به گزارش ايسنا، گلاب آدينه �آرامش در ميان مردگان�،‌اصغر همت �آخرين ملكه زمين�، حميد گودرزي�گناه من�، محمد كاسبي �نيما يوشيج�، ابوالفضل پورعرب �هميشه سربلند�، بهزاد خداويسي �پايان راه� ثريا قاسمي �راننده تاكسي� و �هميشه سربلند� ،سعيد نيكپور �خدا نزديك است�،عسل بديعي �هميشه سربلند� ،اسماعيل محرابي �نيمايوشيج�، سروش صحت �هميشه سربلند�، حبيب اسماعيلي �راننده‌ي تاكسي�، رضا آشتياني �خاك سرد� و نيكي كريمي�‌چند روز بعد� ‌بازيگراني هستند كه فيلم‌هايشان خارج از بخش مسابقه حضور دارد.

ليلا حاتمي،‌جمشيد مشايخي، محمد رضا گلزار، هديه تهراني، حميد فرخ‌نژاد،فاطمه معتمد آريا، لادن مستوفي،پژمان بازغي و افسانه بايگان از بازيگراني هستند كه در اين دوره جشنواره فيلمي براي نمايش ندارند.

از بازيگران پر كار دوره قبل جشنواره نيز رضا كيانيان تنها با فيلم �پاداش سكوت� در بخش مسابقه حاضر است و هانيه توسلي و نيكو خردمند ديگر بازيگران پر كار جشنواره بيست و چهارم در اين دوره جشنواره غايب هستند.

برچسب ها :

اسامي نهايي فيلم‌هاي بلند داستاني ايراني بخش‌هاي مختلف سوداي سيمرغ بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از سوي دبير جشنواره اعلام شد.

"عليرضا رضاداد اعلام كرد كه در فهرست نهايي آثار بلند داستاني ايراني جشنواره، 26 فيلم در بخش مسابقه سوداي سيمرغ و 3 فيلم در بخش خارج از مسابقه سوداي سيمرغ، 20 فيلم در بخش ميهمان و 17 فيلم از مجموعه دو بخش مسابقه و ميهمان در بخش مسابقه فيلم هاي اول به روي پرده مي رود.

برپايه اين گزارش فيلم هاي "آدم" ( عبدالرضا كاهاني) ، "آن كه دريا مي رود" ( آرش معيريان )، "آفتاب بر همه يكسان مي تابد" ( عباس رافعي)، "اخراجي ها" ( مسعود ده نمكي) ، "اقليما" (محمد مهدي عسگرپور) ، "اتوبوس شب" ( كيومرث پوراحمد) ، "بازهم سيب داري" ( بايرام فضلي ) ، "بچه هاي ابدي" (پوران درخشنده) ، "پابرهنه در بهشت" ( بهرام توكلي)، "پارك وي" ( فريدون جيراني ) ، "پاداش سكوت" (مازيار ميري)، "تك درخت‌ها" (سعيد ابراهيمي‌فر) ، "دست هاي خالي" (ابوالقاسم طالبي) ، "روز برمي‌‌آيد"(بيژن ميرباقري) ، "روز سوم" (محمدحسين لطيفي) ، "رئيس"( مسعود كيميايي)، "سبيل مردونه"(جواد اردكاني)، "سنتوري"(داريوش مهرجويي)، "سنگ، كاغذ قيچي"(سعيد سهيلي) ، "قاعده بازي" (احمدرضا معتمدي)، "قفل‌ساز" (غلامرضا رمضاني) ، "گوشواره" ( وحيد موسائيان) ، "مثل يك قصه" (خسرو سينايي)، "مخمصه" (محمدعلي سجادي)، "مصائب دوشيزه" (مسعود اطيابي ) و "ميناي شهر خاموش" ( امير شهاب رضويان) در بخش مسابقه سينماي ايران حضور دارند.

همچنين فيلم هاي "فرش ايراني" (كار گروهي)، "سينه سرخ" (پرويز شيخ طادي) و "خون بازي" ( رخشان بني‌اعتماد) در بخش خارج از مسابقه سينماي ايران به نمايش در مي آيد.

بيست فيلم بخش ميهمان عبارتند از، "آرامش در ميان مردگان" (مهرداد فريد) ، "آخرين ملكه زمين" (محمدرضا عرب)، "آن سه" (نقي نعمتي)، "پايان راه" (افسانه منادي) ، "پاپيتال" ( اردشير شليله)، "تصميم كبري" (سيروس حسن‌پور) ، "خدا نزديك است" (علي وزيريان) ، چهار انگشتي (سعيد سهيلي ) ، خاك سرد ( رضا سبحاني ) ، رامي (بابك شيرين‌صفت)، "راننده تاكسي" (مهدي صباغزاده)، "رمز" (محمدعلي سجادي )، "روايت‌هاي ناتمام" (پوريا آذربايجاني) ، "روز باران" (اسماعيل براري) "گاهي واقعي" (رامين لباسچي)، گناه من (مهرشاد كارخاني)، "ساعت 25" (مسعود آب پرور)، "من و دبورا" (سيدضياء دري) ، "نيما يوشيج" (نادر كجوري) و "هميشه سربلند" (سعيد تهراني) نيز در بخش ميهمان به روي پرده مي روند.

از مجموعه فيلم‌هاي مسابقه و ميهمان در بخش مسابقه فيلم‌هاي اول 17 فيلم به اين شرح حضور دارند، "آدم" (عبدالرضا كاهاني) ، "آخرين ملكه زمين" (محمدرضا عرب)، "آن سه" ( نقي نعمتي) ، "آرامش در ميان مردگان" (مهرداد فريد)، "اخراجي ها" (مسعود ده نمكي )، "باز هم سيب داري" (بايرام فضلي) ، "پايان راه" (افسانه منادي) ، "پاپيتال" ( اردشير شليله)، "پابرهنه در بهشت" (بهرام توكلي) ، "خدا نزديك است" (علي وزيريان) ، "روايت‌هاي ناتمام" (پوريا آذربايجاني)، "رامي" (بابك شيرين صفت) ، "گاهي واقعي" (رامين لباسچي)، "گناه من" (مهرشاد كارخاني )، "مصائب دوشيزه" (مسعود اطيابي ) و "نيما يوشيج" (نادر كجوري) و "هميشه سربلند"(سعيد تهراني) فيلم‌هاي اول فيلمسازان در اين بخش رقابت مي‌كنند.

بيست و پنجمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري در تهران برگزار مي شود.

برچسب ها :

13 فيلم سينمايي در بخش بزرگداشت "ماريو مونيچلي ؛ برآمده از سينماي اجتماعي ايتاليا" در بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر به نمايش در مي آيد.

در اين بخش فيلم هاي "توتو به دنبال خانه مي‌گردد" محصول 1949 ، "زندگي سگي" محصول 1950 ، "دزد و پاسبان ها " محصول 1951 "توتو به رم مي رود" محصول 1951 ، "توتو و خانم ها" محصول 1952( اين 5 اثر با همكاري استنو ساخته شده‌اند ) ، "دردسر بزرگ در خيابان مادونا" محصول 1958 ، "جنگ بزرگ" محصول 1959 ، " يك بورژواي كوچك كوچك" محصول 1972، "ما سرهنگ را مي خواهيم" محصول 1973، "دوستان من" محصول 1975 ، "سفر با آنيتا" محصول 1979، "دوستان من 2" محصول 1982 و "برتولدو برتولدينو و كاسكاسنو" به نمايش در مي‌آيد.

مونيچلي متولد 1915 توسكاني ايتاليا، با مشاركت در كارگرداني فيلم "پسران وياپاتال" در سال 1935 جايزه جشنواره ونيز را به خود اختصاص داد و اين آغاز راهي طولاني شد كه در ادامه آن و در سن 91 سالگي شصت و ششمين فيلم خود را با نام "گلهاي سرخ صحرا" آماده اكران جهاني كرده است.

مونيچلي براي رسيدن به عنوان يكي از سلاطين كمدي ايتاليايي راهي طولاني را طي كرد ، راهي كه با دستياري بسياري از معروف ترين فيلمسازان اروپايي از جمله "پيترو جرمي" و "گوستاو ماچاتي" آغاز شد و پس از آن همكاري با نويسنده مشهور كمدي "استفانو وانزينا" حركت وي را هموار كرد.

مونيچلي در سال 1959 به خاطر فيلم "جنگ بزرگ" جايزه شير طلايي جشنواره فيلم ونيز را دريافت كرد ، جشنواره اي كه 32 سال بعد يعني در سال 1991 ، شير طلايي يك عمر فعاليت هنري را به اين فيلمساز اعطا كرد ، مونيچلي همچنين در سال 1957 جايزه بهترين كارگرداني جشنواره فيلم برلين را براي فيلم "پدران و پسران" به خود اختصاص داد.

مونيچلي سينماگري است كه در رشد و شكوفايي تاريخ اين هنر ، سهم به سزايي داشته چرا كه همواره از عمق وجودش به سينما عشق ورزيده است به گونه اي كه هنگام دريافت جايزه شير طلايي يك عمر فعاليت هنري گفت : سينما هرگز نخواهد مرد ، او متولد شده و نمي تواند بميرد ، سالن هاي سينما شايد بميرند اما اين موضوع اصلا براي من مهم نيست.

مونيچلي در طول فعاليت فيلمسازي خود با بسياري از مشهورترين بازيگران ايتاليايي از جمله ويتوريو گاسمن ، مارچلو ماسترياني ، مونيكا ويتي ، آنا مانياني ، جيانكارلو جيانيني ، ويتوريو دسيكا، سوفيا لورن، نينو مانفردي و جيان ماريا ولونته همكاري داشته است.

بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري در تهران برگزار مي شود.

برچسب ها :

سينماي ما پانزده فيلم كوتاه خارجي از 13 كشور در بخش هاي مسابقه و خارج از مسابقه فيلم هاي كوتاه جام جهان نماي ( مسابقه بين‌الملل) بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در مي آيد.

11 فيلم كوتاه در بخش مسابقه و 4 فيلم كوتاه در بخش خارج از مسابقه به نمايش در مي آيند.

فيلم هاي "لقب" ساخته آلدو رو نفولا محصول سوييس، "بليت لطفا" ساخته لوكاس فيگوئه روا محصول اسپانيا ، "نوازنده دوره گرد" ساخته ديويد ويگرام محصول فرانسه ، "برو ! برو ! برو !" ساخته ايوو بروخويزن محصول هلند ، "بي گناهي" ساخته ا. گوتيه محصول فرانسه، "مولوك" ساخته مارسين پارزا محصول لهستان، "اصلاح صورت" ساخته ام پرسيز و ت كالوگلو محصول آلمان و انگلستان، "چه كسي سوپ كيهاني خورد" ساخته ژنوير آن هوري محصول فرانسه ، "احسان موسياه تو" ساخته طلا حديد محصول مشترك مراكش مكزيك و آمريكا ، "قلب خونريزش" ساخته لوئيز بورك محصول كانادا، "داستان ساجد" ساخته سنيتا علام محصول لبنان در بخش مسابقه فيلم هاي جام جهان نما رقابت مي‌كنند.

همچنين فيلم هاي كوتاه "پيش از سپيده دم" ساخته بالينت كن يرز محصول مجارستان ، "در گودال" ساخته ديويد مارتيني دلوس سانتوس محصول اسپانيا "آواي جيرجيرك" ساخته دني كمپوس از كشور اسپانيا و "برادران خاكستر" ساخته يوجيرو تاكتيا محصول سوييس در بخش خارج از مسابقه به روي پرده مي روند.

فيلم هاي ايراني اين بخش نيز متعاقبا توسط روابط عمومي جشنواره فيلم فجر اعلام مي شوند ، در اين بخش يك سيمرغ بلورين به بهترين فيلم اهدا مي شود.

بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري در تهران برگزار مي شود.


برچسب ها :

اسامي فيلم هاي خارجي بخش در جست و جوي حقيقت (مسابقه سينماي معناگرا) بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر اعلام شد.

در اين بخش از جشنواره 13 فيلم خارجي به نمايش در مي آيد.

بر پايه اين گزارش ، فيلم‌هاي "جنگجوي خداوند" ساخته آنتونلو بلوكو محصول ايتاليا ، "سياه" ساخته سانجاي ليلا بهانسالي محصول هند ، "زورگير" ساخته فليكس فالك محصول لهستان ، "سرنوشت" ساخته گابريل رنگ محصول اسپانيا ، "دبيرستان شبانه روزي" ساخته سينگ يوس ساگماكانان محصول تايلند ، "افسانه لوسي گيز" ساخته جان استيمپسون محصول آمريكا ، "هواپيما" ساخته سدريك كان محصول فرانسه ، "چرخش" ساخته برادران پانگ محصول مشترك چين و هنگ‌كنگ ، "بازسازي" ساخته مونا ناهم محصول تايلند، "استاد و معادله محبوبش" ساخته تاكاشي كوئي زوني محصول ژاپن ، "مرد حصيري" ساخته نيل لابوته محصول مشترك آمريكا و آلمان و "فصل برداشت" ساخته مارينا رازبژكينا محصول روسيه در بخش معناگراي جشنواره رقابت مي كنند.

همچنين فيلم "شهر ارواح " ساخته كريستف گانز محصول مشترك كشورهاي آمريكا ، فرانسه ، كانادا و ژاپن در بخش خارج از مسابقه معناگرا به نمايش در مي آيد.

سه فيلم ايراني نيز براي حضور در اين بخش انتخاب و متعاقبا توسط روابط عمومي جشنواره اعلام مي‌شوند. در بخش مسابقه فيلم هاي معناگرا ( در جست و جوي حقيقت) سه سيمرغ بلورين به ترتيب به بهترين فيلم , بهترين فيلمنامه و بهترين كارگرداني اهدا مي شوند.

يك هيات داوري شامل حداقل سه نفر كه اعضاي آن از ميان هنرمندان و صاحب نظران برگزيده مي شوند فيلم هاي اين بخش را ارزيابي مي كنند.

بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري درتهران برگزار مي شود.

برچسب ها :

هجده فيلم بلند سينمايي خارجي از 20 كشور در بخش مسابقه و خارج از مسابقه جام جهان نماي(مسابقه بين الملل) بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در مي آيد.

16 فيلم بلند سينمايي در بخش مسابقه و 2 فيلم بلند سينمايي در بخش خارج از مسابقه بين الملل به نمايش در مي آيند.

فيلم هاي "هرطور كه دوست داشته باشي" ساخته كنت برانا محصول انگلستان و آمريكا ، "شعبده‌باز" ساخته نيل برگر محصول آمريكا و چك ، "پابرهنه" ساخته كوون سو كيونگ محصول جمهوري كره، "قلب زير تيغ" ساخته تن شي موياما محصول ژاپن ، "قلب" ساخته سو ريناد محصول كانادا ، "فانوس دريايي" ساخته ماريا ساكيان محصول مشترك روسيه و ارمنستان ، "زندگي ديگران" ساخته "فلوريا هانكل ون" و "دانرز مارك" محصول آلمان، "هاله" ساخته فابيان بي لينسكي محصول اسپانيا ، فرانسه و آرژانتين ، "به پدر سلام كن" ساخته فرناندو وارگاس ويلازون محصول بوليوي و كوبا ، "ملكه رودخانه" ساخته وينسنت وارد محصول نيوزلند و انگلستان، "زندگي پنهان واژه ها" ساخته ايزابل كوازت محصول اسپانيا و انگلستان، "آخرين روزهاي سوفي شول" ساخته مارك روته موند محصول آلمان ، "گذار" ساخته الكساندور گوژكين محصول روسيه ، "فيلم ، آسپرين و لاشخورها" ساخته مارسلو گومز محصول برزيل ، "گروگان" ساخته لايلا پاكال نينا محصول لتوني ، استوني و اسلووني و "هتل هاراباتي" ساخته برايس كائوين محصول فرانسه در بخش مسابقه بين الملل ( جام جهان نما ) رقابت مي‌كنند.

همچنين در بخش خارج از مسابقه بين الملل فيلم هاي "مرد تمساحي" ساخته ناني مورتي محصول مشترك ايتاليا و فرانسه و "بابي" ساخته اميليو استوز محصول امريكا به روي پرده مي رود.

سه فيلم ايراني نيز به اين بخش اضافه خواهد شد كه اسامي آن ها متعاقبا توسط روابط عمومي جشنواره اعلام مي شود.

فيلم هاي بلند سينمايي بخش مسابقه بين الملل براي كسب 6 سيمرغ بلورين از جمله سيمرغ هاي بهترين فيلم ، بهترين كارگردان ، بهترين فيلمنامه ، بهترين بازيگر ، بهترين دستاورد هنري يا فني و سيمرغ بلورين ويژه هيات داوران رقابت مي كنند.

بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود

برچسب ها :

فيلم خارجي در بخش مسابقه سينماي آسيا ( جلوه گاه شرق ) بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر رقابت مي كنند . در اين بخش آثاري مربوط به 10 كشور آسيايي به روي پرده مي رود.

برپايه اين گزارش ، فيلم هاي "تحصيل دار" ساخته جفري جت ائورين محصول فيليپين ، "پرستوي آبي" ساخته جونگ چانگ يون محصول جمهوري كره ، "برخورد حساس" ساخته سگار داس محصول هندوستان ، "انتخابات" ساخته جاني تو محصول مشترك كشورهاي چين و هنگ كنگ ، "روزهاي آتش" ساخته بنمئي تاكاهاشي محصول ژاپن ، "جي" ساخته ويري ريزا محصول اندونزي ، "عبور از غبار" ساخته شوكت امين كوركي محصول عراق ، "پنج مبارز" ساخته بهانديت ريتي كول محصول تايلند ، "خوشحالي ساكائيس" ساخته مي پو اوه محصول ژاپن، "چهار و سي دقيقه" ساخته رويستون تان محصول سنگاپور فيلم‌هاي اين بخش هستند.

همچنين فيلم هاي ايراني و اسامي هيات داوران اين بخش اين بخش نيز به زودي توسط روابط عمومي جشنواره اعلام مي شود.

سه سيمرغ بلورين به بهترين فيلم ، كارگردان و فيلمنامه بخش مسابقه سينماي آسياي

( جلوه گاه شرق ) بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر اهدا مي شود.

بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري برگزار مي شود.

برچسب ها :

چهار كارشناس و هنرمند خارجي فيلم بخش جلوه گاه شرق (مسابقه سينماي آسيا) بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر را داوري مي كنند.

ايو تورآوال" ، "ياسمين احمد" ، "مالتي ساهاي" و "اسد فولادكار" داوران خارجي اين بخش هستند.

بر پايه اين گزارش، در اين بخش 10 فيلم خارجي از 10 كشور آسيايي به همراه آثار ايراني به روي پرده مي رود.

ايو تورآوال متولد سال 1947 در استراسبورگ ، منتقد و نويسنده سينمايي كه مقالات وي در نشريات معتبر سينمايي از جمله لوموند ، ژون سينما ، اوسيانز سينه‌ياما چاپ شده است .

از داوري هاي مهم وي مي توان به عضويت در در هيات داوري فيپرشي در جشنواره فيلم كن و رياست هيات داوران فيبرشي در جشنواره كارلوويواري اشاره كرد.

وي نويسنده كتاب هاي متعددي از جمله "تاريخ سينماي هند 1896 تا 2000" ، "فرهنگ نامه تمدن اسلامي" ، "استانبول و تمدن اسلامي" ، "سينماي خاورميانه ايران، مصر و تركيه" و "ريتويك گاتاك سينماگر تصوير ساز" است .

توراوال هم اكنون علاوه بر نقد سينمايي، در مقام مشاور ارشد كتابخانه ملي فرانسه نيز فعاليت مي‌كند.

"مالتي ساهاي" متولد 1944 هندوستان، هم اكنون مشاور در حوزه هاي فيلم، فرهنگ و ارتباطات در عرصه بين الملل است، دبير اسبق جشنواره هاي فيلم هند كه هرساله در دهلي و ساير مراكز سينمايي هند برگزار مي شود.

از ساير مسئوليت هاي ساهاي مي توان به پايه گذاري جوايز ملي سينماي هند(اسكار هند) اشاره كرد، وي نويسنده كتابهايي درباره سينماي هند است كه امروز به عنوان متون دانشگاهي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

ساهاي در سمينارهاي متعددي درباره سينما به عنوان سخنران شركت كرده و در خلال اين سال ها در هيات داوري جشنواره هاي بسياري از جمله كارلوويواري حضور داشته است.

"ياسمين احمد" متولد 1958 جوهور كشور مالزي، دانش‌آموخته رشته روانشناسي است كه در سال 2006 در جشنواره بين‌المللي فيلم توكيو بخشي ويژه به مروري بر آثار او اختصاص يافته بود.

فيلم هاي ياسمين احمد – به ويژه چهار فيلم بلند او – راه سينماي مالزي به صحنه هاي بين المللي را همواره كرده و جوايزي در جشنواره هاي مختلف از جمله توكيو ، كرتي و.... به دست آورده است.

علاوه بر ساخت فيلم هاي سينمايي در عرصه فيلمسازي تبليغاتي نيز شهرت به سزايي دارد و در جشنواره فيلم هاي تبلغاتي شير طلا كه هر سال در كن برگزار مي شود چهار جايزه از جمله يك شير طلا براي بهترين فيلم تبليغاتي را از آن خود كرده است .

"اسد فولادكار" متولد بيروت در سال 1961 ، دانش آموخته رشته تئاتر و سپس سينما در دانشگاه بوستون آمريكا، به عنوان تهيه كننده و كارگردان تعداد زيادي فيلم كوتاه داستاني و مستند ساخته است، فيلم كوتاه وي با عنوان "خدايا مارا ببخشاي" در سال 1990 از فرهنگستان علوم و هنرهاي سينمايي آمريكا نامزد بهترين فيلم دانشگاهي بود.

نخستين فيلم بلند اين كارگران با عنوان "آنگاه كه مريم سخن گفت" نيز 21 جايزه از جشنواره هاي مختلف جهاني دريافت كرد.

از آخرين فعاليت هاي علاوه بر تدريس فيلمنامه نويسي و توليد در دانشگاه بيروت ، مي توان به عضويت در هيات داوران بخش بين الملل در جشنواره فيلم قاهره 2006 اشاره كرد.

يك داور ايراني نيز به چهار داور خارجي اين بخش اضافه مي شود كه اين داور متعاقبا توسط روابط عمومي جشنواره معرفي مي‌شود .

سه سيمرغ بلورين به بهترين فيلم ، كارگردان و فيلمنامه بخش مسابقه سينماي آسياي ( جلوه گاه شرق ) بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر اهدا مي شود.

بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاري برگزار مي شود.

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127085
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss