آرشیو
طراح قالب
Tebyan

برچسب ها :

برچسب ها :

برچسب ها :

برچسب ها :
فرارو- آنتوان سوروگين بي شك يكي از مهمترين عكاسان زمان قاجار به شمار مي رود. 

بهگزارش سرويس عكس فرارو، آنتوان سوروگين معروف به «آنتوان خان» عكاس‌ ايراني-گرجستاني زمان ناصرالدين شاه قاجار با مجموعه عكس هايش از مردم، مكان ها آداب و رسوم، مشاغل و خصوصا اقوام ايراني در عين حال كه يكي از نخستين عكاسان ايراني است و به لحاظ هنري تصاوير درخوري به ثبت رسانده به لحاظ تاريخي، داراي اهميت و اعتبار ويژه اي است.
آنتوانكه فرزند پدر و مادر گرجي تبار مقيم ايران بود در سفارت روسيه در تهران بهدنيا آمد و  از سنين جواني همراه با برادرانش امانوئل و كوليا نزد عكاس معروف روسى ديمترى ايوانويچ ژرماكوف در تفليس عكاسى را آموخت. 

اودر سال ۱۸۷۰ ميلادي بار ديگر به ايران بازگشت و در تبريز ساكن و سپس به دستگاه وليعهد مظفرالدين ميرزا راه يافت و از او لقب «خانى» گرفت؛ وي بعد از آن به تهران آمد و در خيابان علاءالدوله (فردوسى) كنار در شرقى ميدان مشق يك عكاسخانه داير كرد. 

سوروگيندر اين زمان از عكاسان نزديك به ناصر الدين شاه محسوب مي شد و گفته مي شودكه شاه قاجار علاقه‌ي زيادي به عكس‌هاي دربار و پرتره وي داشت.

بيشترعكس‌هاي گرفته‌شده آنتوان خان متعلق به سال‌هاي ۱۲۴۹ تا ۱۳۰۹ خورشيدي است واو به علت اين‌كه توانايي صحبت كردن به زبان فارسي را مانند زبان مادري داشت، به خوبي توانست با اقشار فرهنگي مختلف مردم ايران ارتباط برقرار كند.عكس‌‌هاي او از دربار سلطنتي، حرمسراها، مساجد و بناهاي يادبود ديگر اديانبسيار شاخص بود و او را متمايز با ديگر عكاسان مشهور اروپايي در ايران مي‌كند. 

گفتهمي شود كه در دوران مشروطه، آنتوان خان به جمع مشروطه خواهان پيوست و به همين خاطر محمدعلي شاه قاجار دستور داد بمبي را در خانه كنار عكاسخانه‌ي ويمنفجر كنند؛ بر اثر اين حادثه يكي از بزرگ‌ترين گنجينه‌هاي عكاسي دوران قاجار از بين رفت. 

همچنين در دوران رضا شاه پهلوي دو هزار نگاتيو شيشه‌اى پرارزش سوروگين توقيف شد كه تا سال‌ها بعد در دست خاندان پهلوي بود.

عكسهاي اين عكاس ايراني اكنون در «گالري هنر فرير» در واشنگتن، موزه‌ي ملى نژادشناسى شهر ليدن و موزه عكس آمستردام هلند نگهداري مي شود. در اينجا قصدداريم در مجموعه اي چند قسمتي نگاهي به عكس هاي اين عكاس ايراني بياندازيم؛ عكس هايي كه جدا از ارزش زيبايي شناختي هر يك سندي تاريخي از زندگي ايراني در نزديك به چندين دهه پيش است. لازم به ذكر است عبارات ذيل هر عكس تنها توضيحي است كه درباره آنها ذكر شده است.


مراسم ازدواج عزيزالدوله يا مليجك با اختر الدوله دختر شاه

برچسب ها :

امروز دلم را به به عزاي شما گره مي زنم

برچسب ها :

http://iranmatlab.ir/files/fa/news/1392/12/21/95895_770.jpg

السلام عليك ايتهاالمظلومةالشهيدة
اي نور خدا سرشته با آب و گِلت

اي مهر علي راز هويداي دلت
اين ذكر هزارساله ي مهدي توست
اي ياس نبي، بأيِ ذنبٍ قتلت

برچسب ها :

برچسب ها :

تبادل

برچسب ها :حضرت زهرا(س)

مادرعزيزم

تودرقلب مني

دوستت دارم

ازطرف ساناز عبادي

كلاس پنجم دبستانبرچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127101
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss