آرشیو
طراح قالب
Tebyan


به اميرالمؤمنين گفتند شما كه اين‌قدر كم غذا مي‌خوريد چطور در جنگ‌ها اين‌قدر قدرتمندانه مي‌جنگيد؟

حضرت فرمود:

چوب درختاني كه در بيابان هستند و آب كمتري مي‌خورند خيلي محكمتر از چوب درختاني هستند كه در كنار آب

هستند، لذا من كه كمتر غذا مي‌خورم قوي‌تر هستم

. (وَ كَأَنِّي بِقَائِلِكُمْ يَقُولُ إِذَا كَانَ هَذَا قُوتُ ابْنِ أَبِي طَالِبٍ فَقَدْ قَعَدَ بِهِ الضَّعْفُ عَنْ قِتَالِ الْأَقْرَانِ وَ مُنَازَلَةِ الشُّجْعَانِ


أَلَا وَ إِنَّ الشَّجَرَةَ الْبَرِّيَّةَ أَصْلَبُ عُوداً وَ الرَّوَاتِعَ الْخَضِرَةَ أَرَقُّ جُلُوداً وَ النَّابِتَاتِ الْعِذْيَةَ أَقْوَى وَقُوداً وَ أَبْطَأُ خُمُودا؛

نهج البلاغه/نامه ۴۵)

متاسفانه ما با عدم مبارزه با نفس، روح خود را تضعيف كرده‌ايم، پس به در خانۀ خدا برويم و بگوييم: ظلمت نفسي؛ يعني “خدايا! من خودم را زده‌ام و نابود كرده‌ام! من يك عمر به هواي نفسم گوش كرده و هرزه‌دلي كرده‌ام، خدايا گناهان و هوس‌بازي‌هاي مرا ببخش، من قوت و قدرت و اراده‌اي براي خودم باقي نگذاشته‌ام، تبديل شده‌ام به يك آدم بدون قدرت تمركز، حواس‌پرت، ناتوان از لذت بردن از طبيعت، آدمي كه در اثر هوسراني‌ها دچار ضعف جسمي شده، آدمي كه نمي‌توانم به اطرافيان خود خدمت كند، يك آدم ضعيف‌ النفس … خدايا، دست مرا بگير و ضعف مرا جبران كن. «قَوِّ عَلَى خِدْمَتِكَ جَوَارِحِي»(دعاي كميل)”

يكي از شخصيت‌ها كه نزد آيت الله بهجت(رحمة الله عليه) رفته بود تعريف مي‌كرد:


طي صحبت كردن با ايشان متوجه شدم كه آقاي بهجت(ره) در آن سن و سال بالا، چه جزئياتي را از گذشته‌ها هنوز به خاطر دارند! اين حافظۀ قوي ناشي از چيست؟ طبيعتاً ناشي از مبارزه با هواي نفس است، البته با آداب و آييني كه دين به ما مي‌گويد.

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/siswAo4W535.jpg

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/other-monajat.jpg

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/1sibtM7Wv535.jpg

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/sif7Kcx387.jpg

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/1sisIQ6Or535.jpg

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/1rdi43eQA.jpg

برچسب ها :
http://www.xum.ir/images/2014/05/17/14MY5cW.jpg

برچسب ها :

تو كلاس درس خدا ، اونيكـه نـاشكري ميكنـه رد ميـشـه

اونيكــه نـالـه ميـكـنـه تجـديـد مي شـه 

اونيكه صبر ميكنـه قبـول ميـشــه

ولـي اونيكـه شكـر ميكنـــه شــاگـرد ممتـاز ميـشـه

دعـــا ميكنــم هميشه شاگـــرد ممتـــاز خدا باشي

دعام كن تا منم همكلاسيت بشم

هرگز شادي آدمها را از ميزان خنده هايشان نسنجيد

هرگز تنهايي آدمها را از تعداد دوستانشان قضاوت نكنيد

هرگز تحمل آدمها را از ميزان ايستادگي شان تخمين نزنيد
هرگز...

دنياپرستان را بنگريد كه به چه دل بسته‌اند 

و بر سر چه با هم نزاع دارند،

 به دنيايي از كاغذ و مقوا و خانه عنكبوت ... !

"عارف بزرگ ايت الله بهجت (ره)"

براي شادي روحشان فاتحه مع السوره والصلوات

بي آزاري بهترين دين است.

افسران - فرزندصالح...
چادر و مقنعه اي كه قامت كوچك .
 چهره ي نجيب دختركان معصوم را مي آرايد ،
تار و پود حجاب و متانت در بزرگسالي است .
نهال عشق به حجاب و عفت را از كودكي در دل فرزندانمان بكاريم
تا در بزرگي ثمر دهد.

برچسب ها :

 آيا زن مي تواند در آخرت باهمسرش  باشد؟

http://dokhmale-papa.persiangig.com/dokhtar-chadori/photo-gallery-dokhtarchadori56.jpg


پاسخ در چند محور ارائه مي شود:


1. قبل از هر چيز بايد اشاره شود كه جزئيات نحوة زندگي انسان در آخرت

ازنظربسياري ازمسائل كامل و صددرصد با تمام امور جزئي براي كسي

جز حضرات معصومين عليهم السلام روشن نيست وما تنها بر اساس

برخي از آيات وروايات به مواردي بسيار اندك از نحوه زندگي  درآخرت آگاه هستيم.


2. نكتة ديگر آن است كه جريان پيوند زناشويي كه از طريق ازدواج بين يك

مرد و زن پديد مي آيد تنها مربوط به عالم دنيا است و زناني كه در دنيا همسري داشته اند ملزم نيستند كه درآخرت هم با همان شخصي زندگي كنند. چون عقد زناشويي كه بين آن دو خوانده شده مربوط به زندگي دنيايي آنهاست. و در آخرت هر كسي مهمان عمل خود است و اختيار خود را دارند. لكن در برخي روايات اشاره شده كه در آخرت خداوند زنان مؤمنه رابه صورت حورالعين در مي آورد و با همسران صالح خود در بهشت نيز زندگي مي كنند.[1] اما اين گونه روايات به مفهوم آن نخواهد بود كه زنان مجبور باشند كه در آخرت نيز با همسران دنيايي خود زندگي كنند. اما اگر خودبخواهند مي توانند[2] و هم چنين در تفسير مجمع البيان آمده كه مراد از زناني كه در بهشت نصيب انسان مي شوند همين زناني هستند كه مؤمنين در دنيا دارند ولي در آخرت به صورت حورالعين در مي آيند و با همسران خود در بهشت زندگي مي كنند.[3] از اين مطلب معلوم مي شود كه در بهشت نيز زنان مي توانند با همسران دنيايي خود زندگي كنند.


3. دربارة اين مسئله كه سرانجام زنان بي شوهر و يا زناني كه شوهرشان اهل جهنم است نظير آسيه زن فرعون، در بهشت چه خواهد شد؟ بايد گفت: چون در بهشت براي بهشتيان همه چيز فراهم است و هرگونه لذت در اختيار آنان قرار مي گيرد،[4] طبق اين اصل كلي براي آن دسته از زنان در بهشت همسران صالح بهشتي فراهم خواهد شد. تا آن دسته از زنان مؤمنه در كنار آن همسران خود زندگي خوب و شيرين داشته باشد. (توضيح اين مسئله در بند بعدي خواهد آمد) مثلاً در قرآن كريم آمده: (و فيها ما تشتهيه الانفس و تلذ  الاعين)[5] يعني در بهشت آنچه دل مي خواهد و چشم از آن لذت مي برد موجود است. و از آن جا كه جمله(ما تشتهيه الا نفس) همه نوع لذت ها را شامل مي شود.[6] مي توان گفت كه زنان بهشتي از داشتن همسران صالح بهشتي بهره مند خواهد بود. و در آية ديگر نيز به همين مسئله كه هر چه مورد آرزوي بهشتيان باشد تأكيد شده و فرمود: (و لكم فيها ما تشتهي انفسكم و لكم فيها ما تدّعون)[7] يعني براي شما هر چه بخواهيد در بهشت فراهم است و هر چه طلب كنيد به شما مي دهند . و روشن تر از همه اين آية مباركه است كه مي فرمايد: (و لهم فيها ازواج مطهره)[8] يعني براي بهشتيان در آن جا همسران پاك و پاكيزه است. ازمجموع اين آيات بخوبي به دست مي آيد كه زنان بهشتي همانند مردان بهشتي از هرگونه لذت دل خواه بهره مند خواهند بود و از جمله لذت زندگي با همسر دل خواه.[9] و هم چنين در برخي روايات آمده كه پيامبر اكرم ـصلّي الله عليه و آله ـ فرمود:‌در بهشت بازاري است كه در آن جا هيچ خريد و فروشي نيست مگر صورت هايي ازمردان و زنان هر كس ميل و اشتهاي صورتي را داشته باشد در آن بازار داخل مي شود و آن جا مجتمع حورالعين است.[10] از اين روايت نيز بخوبي بدست مي آيد كه زنان مثل مردان مي تواند مردي مورد علاقه خود را در بازاربهشتي بيابند و با آن زندگي كند.


4. قرآن كريم جريان همسران بهشتي را براي بهشتيان در چند جاي مطرح كرده از جمله مي فرمايد: (وزوّجناهم بحورٍ عين)[11] يعني ما آنها را با حورالعين تزويج مي كنيم. اما اين كه آيا اين تزويج با حوريان بهشتي اختصاص به مردان دارد و يا نصيب زنان هم مي شود؟ پاسخ آن است كه هيچ دليلي وجود ندارد كه اين وعده هاي الهي اختصاص به مردان داشته باشد. بخصوص آن كه اگر در واژة (حور) و واژة (عين) دقت شود و از نظر مفهوم لغوي بخوبي مشخص گردد معلوم خواهد شد نعمت حورالعين اختصاص به مردان ندارد. از تحليل استاد علامه حسن زاده آملي «توضيح واژة (حورالعين)[12] بدست مي آيد كه اگر در متون ديني (آيات و روايات و دعاها) سخن از ازدواج با حورالعين به ميان آمده اختصاص به مردان ندارد بلكه زنان بهشتي نيز با مردي كه به اصطلاح (احور) و (اعين) است يعني چشم هاي درشت آهوي دارد و زيباست ازدواج مي كند پس اين نعمت بهشتي يعني همسر (حورالعين) داشتن اختصاص به مردها نخواهد داشت و زنان بهشتي نيز از آن بي نصيب نخواهد بود.

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127074
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss