آرشیو
طراح قالب
Tebyan

امام خميني (ره) از ولادت تا رحلت

در روز بيستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهريـور 1281 هجرى شمسى ( 24 سپتامپر 1902 ميلادى) در شهرستان خمين از توابع استان مركزى ايران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله عليها, روح الـلـه المـوسـوى الخمينـى پـاى بـر خـاكدان طبيعت نهاد .
او وارث سجاياى آباء و اجدادى بـود كه نسل در نسل در كار هـدايـت مردم وكسب مـعارف الهى كـوشيـده انـد. پـدر بزرگـوار امام خمينـى مرحوم آيه الـله سيد مصطفى مـوسـوى از معاصريـن مرحـوم آيه الـلـه العظمـى ميرزاى شيـرازى (رض) كه پـس از آنكه ساليانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فـرا گرفته و به درجه اجتهـاد نايل آمـده بـود بـه ايـران بازگشت و در خمـيـن ملجأَ مردم و هادى آنان در امـور دينـى بـود. در حـالـيكه بيـش از 5 مـاه از ولادت روح الـلـه نمى گذشت, طاغوتيان و خوانين تحت حمايت عمال حكومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را كه در برابر زورگـوئـيهايشان بـه مقاومت بـر خاسته بـود, با گلـوله پاسـخ گفـتـنـد و در مـسير خمـيـن به اراك وى را بـه شهادت رسانـدنـد. بستگان شهيـد بـراى اجراى حكـم الهى قصاص به تهران (دار الحكـومه وقت) رهـسـپار شـدند و بر اجراى عـدالت اصـرار ورزيدند تا قاتل قصاص گرديد
بديـن ترتبيب امام خـميـنى از اوان كـودكى با رنج يـتـيـمى آشـنا و با مفهوم شهادت روبرو گرديد. وى دوران كـودكـى و نـوجـوانى را تحت سرپرستى مادر مـومـنـه اش (بانـو هاجر) كه خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آيـه الـلـه خـوانسـارى ( صاحب زبـده التصانيف ) بوده است و همچنيـن نزد عمه مـكـرمه اش ( صاحبـه خانم ) كه بانـويى شجاع و حق‌جـو بـود سپرى كرد اما در سـن 15 سالگى از نعمت وجـود آن دو عزيز نيز محـروم گـرديد .

هجرت به قم، تحصيل دروس تكميلي و تدريس علوم اسلامي

اندكـى پـس از هجرت آيه الله العظمـى حاج شيخ عبد الكريـم حايرى يزدى ـ رحـمه الله عليه ـ ( نـوروز 1300 هـجـرى شمسـى, مـطابق بـا رجب المـرجب 1340 هجـرى قمـرى ) امام خمينى نيز رهـسپار حـوزه علميه قـم گرديد و به سرعت مراحل تحصيلات تكميلى علوم حـوزوى را نزد اسـاتيد حـوزه قـم طـى كرد. كه مـى تـوان از فرا گرفتـن تـتـمـه مباحث كـتاب مطـول ( در علـم معانى و بيان ) نزد مرحوم آقا مـيـرزا محمـد علـى اديب تهرانـى و تكميل دروس سطح نزد مرحـوم آيه الـله سيد محمد تقـى خـوانسارى, و بيشتر نزد مرحـوم آيه الـله سـيـد عـلى يثربى كاشانى و دروس فـقـه و اصـول نزد زعيـم حـوزه قـم آيـه الـله العظمى حاج شيخ عبدالكريـم حايرى يزدى ـ رضـوان الـلـه عليهـم نام برد .
پـس از رحلت آيه الله العظمـى حـايـرى يزدى تلاش امـام خمينـى به همراه جمعى ديگر از مجتهديـن حـوزه علميه قـم به نـتيجـه رسـيـد و آيه الله العظمـى(رض) به عنـوان زعـيـم حـوزه عـلمـيـه عازم قـــم گـرديـد. در اين زمان, امام خمينـى به عـنـوان يـكـى از مـدرسيـن و مجتهديـن صـاحب راى در فـقـه و اصـول و فلسفه و عرفــان و اخلاق شناخته مى شد . حضرت امام طى سالهاى طولانى در حوزه علميه قـم به تدريـس چنديـن دوره فقه, اصـول, فلسفه و عرفان و اخـلاق اسـلامى در فيضيه, مسجـد اعظم, مسجـد محمـديه, مـدرسه حـاج ملاصـادق, مسجد سلماسى و ... همت گماشت و در حـوزه علميه نجف نيز قريب 14 سال در مسجـد شيخ اعظـم انصــــارى (ره) معارف اهل بـيت و فـقـه را در عاليترين سطـوح تدريـس نمود و در نجف بـود كه بـراى نخـستـيـن بار .مبانـى نظرى حكـومت اسلامـى را در سلسله درسهاى ولايت فـقيه بازگـو نمود.

برچسب ها :

وقتي امام رحلت كردند من 7 سال داشتم


بچه ها معمولا عمق يك فاجعه رو نمي تونن درك كنند اما خاطرات آن ايام در ذهنشون خوب

نقش مي بنده


منم صحنه هايي از اون ايام در ذهنم نقش بسته كه لا اقل براي خودم قابل تامله
.
.
.
تو حياط خونمون داشتم بازي مي كردم


مادر بزرگم هم گوشه حياط زير سايه ديوار نشسته بود


مادرم مشغول كارهاي خونه بود و از طبقه بالا اومده بود تو حياط كه ناگهان در خونه باز شد


بابام بود اما رنگش پريده بود


به مادرم گفت راديو! راديو! بدو راديو رو بيار!


مادرم گفت: چي شده!


گفت: امام! امام فوت كرد!


ناگهان مادرم فرياد كشيد و مقنعه از سرش برداشت و موهاشو مي كشيد و به سر و صورت 

مي زد خلاصه مثل يه مادر مرده گريه مي كرد و فرياد مي زد (يادمه مادرم با اينكه مادرش رو

خيلي دوست داشت، وقتي از دنيا رفت اينقدر براش گريه نكرد كه برا امام گريه و بي تابي كرد)


كسي هواسش به ما بچه ها نبود


ما مات و مبهوت بوديم


سرخي صورت پدرم نشان از گريه هاي بسيار وي مي داد


اصلا طاقت يك جا نشستن نداشت آخرشم از خونه زد بيرون


من مثل يك دوربين عكس برداري كه صحنه ها رو تو ذهنم قرار مي دادم تو خونه مي گشتم


كنار پله هاي زير زمين خواهرم كه هفت هشت سالي از من بزرگ تره نشسته بود


سرش رو پاهاش گذاشته بود گريه مي كرد


احساس مي كردم كه كوچه هم گريه مي كنه و محله محزونه


كسي پرچم سياه نزده بود اما در همان دوران احساس مي كردم كه تمام خانه و محله مان

سياه پوش شده


و پس از اون دوران ديگه هيچ وقت چنين احساسي به من دست نداده


خلاصه اينكه من تو ايام كودكيم روزي حزن انگيز تر از اون روز نديدم


السلام عليك يا روح الله

منبع:انجمن گفتگوي ديني

برچسب ها :

صهيونيست‌ها چگونه از ايران فراري شدند/ گزارشي كه اسرائيل از امام‌خميني(ره) منتشر كرد/ اماده انتشار

يادم مى ‏آيد هنگام رفتن به حرم، در

اواسط راه و در كوچه به امام برخورد

كرديم و چون دوست داشتيم كه همراه

ايشان باشيم، لذا پشت ‏سر آقا به طرف

حرم مطهر حركت كرديم.امام وقتى

متوجه حضور ما شدند،ايستادند و فرمودند:

«آقايان فرمايشى دارند؟» گفتيم:

«نه! عرضى نداريم،فقط دوست داريم

كه همراه شما باشيم و از اين كار لذت

مى‏بريم.»

ايشان فرمودند: «شكر الله سعيكم.من

از اين كار شما تشكر مى‏كنم، شما آقا

هستيد، طلبه هستيد، محترم هستيد،

من دوست ندارم كه شخصيت‏شما با

حركت كردن به دنبال من كوچك شود» .

برچسب ها :
يك قبا و لبّاده
حضرت امام «قدس سرة» هميشه زياد به حمام مي رفتند و زياد لباس عوض مي كردند.- ولي با اين حال- شايد سال ها و سال ها يك قبا و لبّاده داشتند و مي پوشيدند كه همه به صدا در مي آمدند كه فلاني چقدر اين يك قبا را مي پوشد؛ ولي همين يك قبا، آن قدر تميز بود كه شايد كمتر كسي به نظافت ايشان در قم پيدا مي شد.
شايد خيلي از مردم تقيّدي به مسواك كردن نداشته باشند، ولي امام مقيّد بودند. ايشان به استحمام به موقع و معطّر كردن بدن خيلي اهميّت مي دادند. ايشان در نجف هر وقت مي خواستند به حرم مشرّف بشوند، همان طوري كه خانم مي گويند، هميشه كفش هايشان را دستمال مي كشيدند. يك آينه هم توي حياط داشتند كه جلوي آينه مي رفتند و محاستشان را شانه مي كردند.- بعد هم- عطر مي زدند و از خانه بيرون مي رفتند.

برچسب ها :
بسم الله الرحمن الرحيم

راز لبخند امام به روايت يك عكاس

اباصلت بيات در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و مقاومت باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: از سال 1359 در اداره بنياد انديشه اسلامي كه 9 نشريه داشت، فعاليتم را آغاز كردم و عكس‌هاي متعددي از نمازهاي جمعه، سوژه‌هاي مختلف خبري روز در حوزه‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي مي‌گرفتم.
وي ادامه داد: در طول اين سال‌ها از اين اداره به بيت رهبري معرفي شدم تا در ديدارهاي مردمي، نمايندگان و مهمانان خارجي عكس‌هايي بگيرم؛ روزهاي مختلف به ديدار ايشان رفتم؛ يكبار در سال 1358 به همراه ساير خبرنگاران و عكاسان براي عكسبرداري به بيت رهبري معرفي شدم.


امام خميني(ره)؛ عكس از اباصلت بيات

اين عكاس انقلاب و دفاع مقدس يادآور شد: بعد از برنامه ديدار، 5 دقيقه هم به ما فرصت دادند تا از حضرت امام خميني (ره) عكس بگيريم. بنده هم كه شور و حال خاصي داشتم خيلي خودماني به ايشان گفتم «حضرت امام، مردم به لبخند شما نياز دارند». ايشان هم محبت كردند و لبخندي زدند كه براي هميشه در قاب دوربين من ثبت شد و به نظر من يكي از ماندگارترين لبخندهاي تاريخ است.


امام خميني(ره)؛ عكس از اباصلت بيات


وي افزود: يك بار ديگر هم در سال 64 به ديدار امام خميني(ره) مشرف شدم؛ در بيت رهبري هم مرا مي‌شناختند؛ ديدم حضرت امام خيلي جدي هستند، به ايشان نزديك شدم و گفتم «لطف كنيد يك بار ديگر لبخند بزنيد»؛ ايشان هم تبسم زيبايي كردند. اطرافيان امام به اين حرف من خنديدند و گل لبخند دوباره بر لب‌هاي امام نقش بست.

برچسب ها :

روي مـه پيكــر او سيــر نديديم و برفــت

برچسب ها :
مواردي كه در ذيل مي آيد برخي از نصايح عرفاني مرحوم شاه آبادي است كه از قول امام ، نقل شده است : قواي جواني شيخ جليل ما و عارف بزرگوار، آقاي شاه آبادي روحي فداه فرمودند: « تا قواي جواني و نشاط آن باقي است، بهتر مي توان قيام كرد در مقابل مفاسد اخلاقي، و خوب تر مي توان وظايف انسانيه را انجام داد. مگذاريد اين قوا از دست برود و روزگار پيري پيش آيد كه موفق شدن در آن حال، مشكل است و بر فرض موفق شدن، زحمت اصلاح خيلي زياد است.»

آيت الله شاه آبادي

آيت الله شاه آبادي لعن اشخاص شيخ عارف ما، روحي فداه مي فرمود: « هيچ وقت لعن شخصي نكنيد، گر چه به كافري كه ندانيد از اين عالم ( چگونه) منتقل شده، مگر آن كه ولي معصومي از حال بعد از مردن او اطلاع دهد. زيرا كه ممكن است در وقت مردن، مؤمن شده باشد. پس لعن به عنوان كلي بكنيد.» تعبير به كافر نكنيد در قلب به نفس و شيطان بگوييد ممكن است اين شخصي كه مبتلاست به معصيت، داراي ملكه اي باشد، يا ( داراي) اعمال ديگري باشد كه خداي تعالي او را به رحمت خود مستغرق كند و نور آن خُلق و ملكه، او را هدايت كند و منجر شود كار او به حُسن عاقبت شايد آن شخص را خدا مبتلا به معصيت كرده تا مبتلاي به عُجب كه از معصيت بدتر است نشود. و شايد من به واسطه ي همين بدبيني، كارم منجر به بدي عاقبت شود. شيخ جليل ما، عارف كامل، شاه آبادي روحي فداه مي فرمودند: « تعبير به كافر نيز نكنيد در قلب: شايد نور فطرتش او را هدايت كند و اين تعبير و سرزنش، كار شما را منجر به سوء عاقبت كند.» ( البته) امر به معروف و نهي از منكر، غير از تعبير قلبي است. بلكه مي فرمودند: « كفاري را كه معلوم نيست با حال كفر از اين عالم منتقل شدند لعن نكنيد؛ شايد در حال رفتن، هدايت شده باشند و ورحانيت آن ها مانع از ترقيات شما شود.» در هر حال، نفس و شيطان، شما را وارد مرحله ي اولي از عجب مي كنند. كم كم، از اين مرحله شما را به مرحله ي ديگر و از آن به درجه ي بالاتر، تا بالاخره كار انسان را به جايي برساند كه به ايمان يا اعمال خود، به ولي نعمت خويش و مالك الملوك منت گذاري كند.

برچسب ها :

http://upcity.ir/images2/37408879998513033792.jpg

برچسب ها :

خود سازي در كلام امام خميني

1- نمازهاي پنج گانه را حتي المقدور در پنج وقت بخوانيد.

2- روزهاي دوشنبه و پنج شنبه را حتي المقدور روزه بگيريد.

3- اوقات خواب را كم كرده و بيشتر قرآن بخوانيد.

4- براي عهد و پيمان اهميت فوق العاده قائل شويد.

5- به تهيدستان انفاق كنيد.

6- از مواضع تهمت دوري كنيد.

7- لباس ساده بپوشيد.

8- ورزش كنيد.

9- بيشتر مطالعه كنيد.

10- دانشهاي فني را بياموزيد.

11- دانش تجويد و عربي را بياموزيد و در هر زمينه اي

هوشيار باشيد.

12- كار نيك خود را فراموش كنيد و گناهان گذشته را بياد آوريد.

13- از نظر مادي به تهيدستان و از نظر معنوي به اولياءالله بنگريد.

14- از اخبار روز و اخبار مربوط به امور مسلمين با اطلاع شويد.

15- در مجلس پر خرج و با شكوه شركت نكرده و خود نيز

چنين مجالسي نداشته باشيد.

16- زياد صحبت نكنيد، دعاها را بخوانيد،

(خصوصا دعاي روز سشنبه)

برچسب ها :
كليپ بسيا زيبا از اواخر عمر حضرت امام خميني (رحمت الله عليه) دانلود كنيد .
فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
نوع فايل: rar emam-rehlat.rar  , 1.15 مگابايت
برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127099
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss
X