آرشیو
طراح قالب
Tebyan

http://axgig.com/images/85773768405605965527.jpghttp://axgig.com/images/53397082172636058781.jpghttp://axgig.com/images/85773768405605965527.jpg

حجاب جاذبه خوبي ها ودافعه خطاهاست.

برچسب ها :

http://axgig.com/images/38024309159880839906.gif


آيا شب قدر در مناطق مختلف ، يكى است ؟

مى‏دانيم آغاز ماههاى قمرى در همه بلاد يكسان نيست ، و ممكن است در منطقه‏اى امروز اول ماه باشد و در منطقه ديگرى دوم ماه ،

بنابر اين شب قدر نمى‏تواند يكشب معين در سال بوده باشد ، چرا كه فى المثل شب بيست و سوم در مكه ممكن است شب بيست و دوم در ايران و عراق باشد ،

و به اين ترتيب قاعدتا هر كدام بايد براى خود شب قدرى داشته باشند ، آيا اين با آنچه از آيات و روايات استفاده مى‏شود كه شب قدر يك شب معين است سازگار است ؟ !

پاسخ اين سؤال با توجه به يك نكته روشن مى‏شود و آن اينكه : شب همان سايه نيم كره زمين است كه بر ، نيم كره ديگر مى‏افتد ،

و مى‏دانيم اين سايه همراه گردش زمين در حركت است ، و يك دوره كامل آن در بيست و چهار ساعت انجام مى‏شود ،

بنابر اين ممكن است شب قدر يك دوره كامل شب به دور زمين باشد ، يعنى مدت بيست و چهار ساعت تاريكى كه تمام نقاط زمين


تفسير نمونه ج : 27ص :193

 منبع:انجمن گفتگوي ديني

برچسب ها :
يكي از ويژگيهاي شب قدر بخشش گناهان و عفو عاصيان و مجرمان است، لذا بايد تلاش نمود تا اين فيض عظماي الهي شامل حال انسان شود .

واي به حال انساني كه در شب قدر مورد غفران الهي قرار نگيرد;

چنان كه پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مي فرمود: «من لم ادرك ليلة القدر فلم يغفر له فابعده الله (1) ; كسي كه شب قدر را درك نكند، پس بخشيده نشود [و مورد حمت بي پايان الهي واقع نشود] پس خدا او را [از رحمت خويش] دور مي سازد .»

و در جاي ديگر فرمود: «من حرمها فقد حرم الخير كله ولايحرم خيرها الا محروم (2) ; هركس كه از فيض شب قدر محروم گردد، از تمام خيرات محروم [و بي نصيب] شده است و محروم نمي ماند از [بركات و] خيرات شب قدر، مگر كسي كه [با اعمال خويش] خود را محروم نموده باشد .»

لذا بايد تلاش مضاعف نمود تا غفران الهي در اين شب بخشش گناهان شامل حال انسان گردد .

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله مي فرمود: «من قام ليلة القدر ايمانا واحتسابا، غفر له ما تقدم من ذنبه (3) ; كسي كه در شب قدر به پاخيزد [و آن شب را] از روي ايمان و محاسبه [و اخلاص بيدار باشد،] گناهان گذشته اش بخشوده مي شود .»

در بحارالانوار در ذيل اين روايت اضافه شده: «من صلي ليلة القدر ايمانا واحتسابا غفرالله ماتقدم من ذنبه (4) ; هركس در شب قدر، از روي ايمان و محاسبه [و اخلاص] نماز گذارد، خداوند گناهان گذشته او را مي بخشد .»

امام باقر عليه السلام فرمود: هر كسي شب قدر را احياء بگيرد گناهش آمرزيده مي شود اگر چه گناهانش به تعداد ستارگان آسمان و سنگيني كوهها و پيمانه هاي دريا باشد.5


1
) بحارالانوار (همان)، ج 94، ص 80، ح 47 .
2) كنز العمال، علي متقي هندي، بيروت، مؤسسه الرساله، ج 8، ص 534، ح 28 . 24 .
3) وسائل الشيعه، ج 10، ص 358، ح 13601 .
4) بحارالانوار، ج 93، ص 366، ح 42 .
5)(بحارالانوار، ج95، ص168)
 منبع:انجمن گفتگوي ديني
برچسب ها :

لطف خدا بيشتر از جرم ما است

ماه مبارك رمضان ماه دعا و مناجات عبد با معبود است. ماهي كه دعاهاي زيادي در آن وارد شده مانند ابوحمزه، افتتاح و... . علاوه بر اين دعاهاي ماثور از ائمه دريايي از معارف عميق الهي را در خود دارند كه بنده مي تواند با تدبر در آن ها از اين درياي بي كران بهره ها ببرد. آنچه در ذيل مي خوانيد قسمت نهم تفسير دعاي ابوحمزه ثمالي است كه به بررسي قسمت پنجم از مرحله هفتم اين دعا يعني قصد مي پردازد.

از زشتي ما با زيبايي خود درگذر
فتجاوز يا رب عن قبيح ما عندنا بجميل ما عندك،  پس اكنون كه اين را يافته ايم و به اين شناخت ها رسيده ايم، از بدى هاى ما به وسيله خوبى هايى كه در نزد خود توست در گذر و از آنچه ما فساد به بار آورده ايم كفاره بده.
كدام جهل و بى خبرى است كه دهش تو آن را در بر نمى گيرد. كدام زمانى است كه از صبر و حلم تو درازتر باشد.
تو با دهش خويش ما را به آگاهى مى رسانى و با حلم خويش ما را در زمان مى سازد و به تدريج آماده مى كنى.

برچسب ها :

لطفــــــــــــــا بخنديد

عكس بچه بامزه در حال خنديدن

قانون پايستگي واحد :

واحد ها نه از بين ميروند و نه پاس ميشوند،
بلكه از ترمي به ترم ديگر انتقال ميابند !
باز اولا كارنامه ها يه نمره اي توش داشت
الان خوب ،بد، عالي داره
فكر كنم تو نسل بعدي از اينا داشته باشه:

من اين روزا از ترس اينكه معدل كارنامه ام رو
بپرسند خونه اقوام نمي روم! از اين فك وفاميلا
شمام داريد عايا؟!!!
برچسب ها :

حوزه برم يا دانشگاه؟

http://www.iran-iran.ir/wp-content/uploads/2013/08/13920524120220391_PhotoL.jpgسلام
من سال ديگه كنكور دارم.
رشته ام تجربيه.
من هدفم قبولي در رشته ي پزشكيه.
اما يه مدته كه ذهنم مشغول شده. من دوست دارم برم حوزه.
من قبلاً هم كه به پزشكي فكر مي كردم واسه اين بود كه بتونم يه موقعيت اجتماعي خوب پيدا كنم ، تا مردم منو به عنوان آدم تحصيل كرده بپذيرند كه بعد اگه خواستم حرفي از دين بزنم قبول كنند .
اگه خواستم تبليغ دين كنم ، موثرتر باشه.
(ويژگي هاي اجتماعي جامعه اي كه من توش زندگي مي كنم ميگه اين جور تبليغ موثر تره)
اما نگرانم كه اين تصميم گيريم احساسي باشه و بعدا پشيمون بشم.
من توي يكي از مراكز استعدادهاي درخشان درس مي خونم. قبولي در رشته ي پزشكي توي مدرسه ي ما يه چيز عاديه. يعني اگر من درست درسمو بخونم انشاءالله مي تونم يه دانشگاه خوب پزشكي قبول بشم.
اما من هدفم از پزشكي ، خود پزشكي نيست.
و به خاطر همين يه مدته كه شك كردم كه برم دنبال هدف اصليم يا به فكر تبليغ بهتر دين براي جامعه ام باشم؟
به نظر شما چيكار كنم؟

سلام عليكم
خواهر بزرگوار به چند مطلب دقت كنيد
1- راهي برويد كه خداوند راضي باشد
2- مورد علاقه شما باشد
3- نياز جامعه باشد
4- دين وايمان خود رابهتر بتوانيد حفظ كنيد


ناگفته نماند ..
1- برخلاف پندار افراد جامعه كه فكر مي كنند ما حوزوي و مبلغ دين زياد داريم ما در اين زمينه( مخصوصا مبلغه خواهر) آن هم با اين همه شبهات و آفات در مدارس و دانشگاها ... باكمبود شديدي مواجه هستيم
لذا مرجع بزرگوار و اگاه به زمانه آيت الله مكارم شيرازي براي كساني كه استعداد و علاقه آمدن به حوزه را دارند ورود به حوزه را واجب كردند

2- يكي از اشكالات ما در ارائه راهكار هميشه اين است كه به آنچه كه بايد باشد فكر مي كنيم نه آنچه كه هست
شما فكر كنيد و بينديشيد كه با وضعيت فعلي دانشگاها و بيمارستانها و ..بهتر مي توانيد دين وايمان خود را حفظ كنيد يا با وضعيت فعلي حوزه ها ..

منبع:انجمن گفتگوي ديني

برچسب ها :

خدا مي داند حفظ قرآن، چه قدر در استفاده از اين معدن و منبع رحمت الهي، مدخليّت دارد... ما آن گونه كه بايد و شايد از قرآن، استفاده نمي كنيم!

آيت الله بهجتہ(رحمه الله عليه)

برچسب ها :

http://img.tebyan.net/Big/1392/08/2542439764891754055240127149117976820388.jpg

و اما يك مطلب به دشمن ميگويم؛ هر كه هست و هرجا هست:
اين دشمنان بدانند كه خواب برگشتن امريكا به اين مملكت، يك خواب پريشان و غيرقابل تعبير است.

اين عناصر داخلىِ حقير، اين عناصر سياسىِ مطرود و منفور، كه ملت اينها را مثل دندان فاسدي بيرون آورد و به يك طرف پرتاب كرد، هجده، نوزده سال است كه كمين گرفته‌اند تا از ملت و از امام و از نام امام و از راه امام انتقام بكشند. اينها هم بدانند كه اشتباه كردند؛ در همين قضيه هم اشتباه كردند، خودشان را لو دادند و چهره خودشان را مشخص كردند.

درست است كه به دستگاه اطّلاعاتي ما آن ضربه ناجوانمردانه را وارد كردند؛ به دستگاه انتظامي ما هم در اين‌جا اين ضربه را وارد كردند، اما عناصر خدمتگزار و سربازان مخلص و بدون نام و نشان جمهوري اسلامي، اطّلاعات را كسب ميكنند و ميفهمند كه چه كسي در كجاست و چه‌كار ميكند. ۱۳۷۸/۰۴/۲۱

بيانات در پي حادثه كوي دانشگاه تهران در سال ۷۸

برچسب ها :

باران كه مي بارد ، زمين وتمام طبيعتش با آغوشي باز به استقبال آن مي روند؛ رعد وبرق وبادهاي تندش را هم به جان مي خرند، چون مي دانند به زحمتش مي ارزد.قرار است نفسي تازه كنند،رشدي آغاز كنند وتحولي نودرافتد.
طبيعت با باران مشكلي ندارد،چون خود را به خداي باران سپرده و به او اعتماد وبينشي ژرف دارد،ولي برخي ظاهربين ممكن است زبان به گلايه بگشايند كه چه وقت باريدن بود ما امروز مسابقه داشتيم،مي خواستيم خوش باشيم ودل به طبعت بزنيم.
حكايت ما آدم ها در برابر دستورات باراني خدا هم چنين است؛خواسته هايي كه ما را به تعالي مي رساند وزنجيرهاي سنگين زندگي را از پاي ما مي گشايد .
عده اي دل به خدا سپرده و بي چون و چرا خود را آماده اجراي آن مي كنيم، گروهي ديگر،دنبال تبصره و شايد و احتمال هاي عجيب و غريبيم كه خود را زير اين باران قرار ندهيم ودسته اي هم هستند كه قيد هر چه باران وتميزي را مي زنند .به گمان خود حاشيه امن و عافيت براي خود برمي گزينند وكاري به اين كارها ندارند.
ماه خدا ،ماه بارش رحمت ورضوان الهي است.دعوت مان كرده اند به تغيير جزئي در برنامه زندگي.قرار است كمي از عادت هاي خود فاصله بگيريم.نتيجه اش رهايي وسعادتمندي است. ماييم وفرصت ها ودعوت نامه اي كه ما را به زندگي بهتر وآرامش ماندگار تر فرا مي خواند.مي باليم يا مي ناليم؟

برچسب ها :
http://www.askquran.ir/gallery/images/499/1_Hashieh__201_.gif

امام زين العابدين(عليه السلام) در حديث شريفي مي فرمايد: پدرم در لحظات آخر عمر عزيزش، در آن شرايط سخت روز عاشورا در حالي كه خون در رگ هايش مي غلطيد مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزديك وفاتش به من فرمود وصيت مي كنم و آن اين كه:

«يا بني! اياك و ظلم من لا تجد عليك ناصرا الا الله؛ پسر عزيزم! از ظلم و ستم به كسي كه يار و ياوري جز خدا ندارد بپرهيز»

(منتهي الامال، ج 1، ص 713)

http://www.askquran.ir/gallery/images/499/1_Hashieh__201_.gif

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127087
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss