آرشیو
طراح قالب
Tebyan

برخی از کمالات اخلاقی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)

1ـ مدارا

خداوند می فرماید:

ای پیامبر تو  برخویهایی والایی.»[1]

بنابرآنچه احمد بن حنبل در مسند خود از رسول اکرم(ص) روایت کرده است ،آن حضرت فرمود:« برای آن مبعوث شدم که مکارم اخلاقی را به غایت برسانم.» ، ونیز فرمود:«پروردگارم مرا تأدیب کرد و نیکو تأدیبم نمود.»

کمال اخلاقی واژه ای کوتاه است که فضایل بسیاری را دردرون خود جای می دهد! فضیلت دوستی ، چنگ زدن به فضایل و پرداختن به حق آن را در بر می گیرد، حسن معاشرت و صفای دوستی را شامل می شود، صله ی رحم و نیکی کردن به همسایه ی نزدیک و دور را مشمول خود می سازد،دیگر دوستی و مدارا ورزیدن با مردم را شامل می گردد،تواضع وفرونهادن بال رحمت وحمایت برای مردم را درخودجای می دهد،انسان دوستی و برخورد خوب با مردم را در بردارد،شامل حلم و بردباری و خویشتن داری و پرهیز از جفا می گردد، فرو خوردن خشم و دوری گزیدن از غیظ و کینه را در پوشش خود می گیرد.

2ـ گذشت

خداوند محمد(ص) را برای این آماده  ساخته بود که هدایتگری به حق و به راه راست باشد؛چه اینکه خداوند اخلاق سرتاسر کمال به او بخشید که قلبها را با خود مأنوس می ساخت و دلها را بر پیرامون خود گرد می آورد مگر دلهای آن کسانی که طغیان و تکبر در پیش گرفته و خواسته های دل خویش را بر حق برگزیده بودند.

رسول اکرم(ص) قبل از بعثت خویشاوند را دوست می داشت و دوست را به خود نزدیک. نیز هیچ کس را در گیر دشمنی و عداوت نمی ساخت، بلکه در میان همه ی مردم مردی پاک و خویشتندار بود که از سخن ناسزا و کردار ناروا پیراسته بود، از خواسته های دل و سرکشی تمایلات نفسانی دوری می گزید، دشمنی نمی ورزید، جنجال و غوغا نمی آفرید و درگفتار و کردار خود پرده های عفت و عصمت حرا نمی درید.او همان راستگو و همان امین بود و همو بود که درمانده را یاور و ضعیف را دادرس بود و دیگران را در مقابل سختیها و ناملایمات روزگار از کمک خویش برخوردار می ساخت و از هر که بر او ستمی می ورزید در می گذشت مگرآن که این ستم موجب زیر پا گذاشتن حرامی از محرمات الهی یا تاختن بر فضیلتی از فضایل شده باشد.

رسول اکرم(ص) همچنین تاجری بردبار و با گذشت و گشاده روی بود ، واین خوی در دوران پس از بعثت نیز ادامه یافت و همین یکی از ارگان پیشرفت دعوت و پشتوانه های آن بود. او در این دوران درپاسخ به دعوت الهی که « عفو را پیش گیر وبه نیکی امر کن واز جاهلان دوری گزین.»[2] شیوه ی عفو از خطاهای دیگران و دوری گزیدن از جاهلیت رادر پیش گرفت.[3]

جهت مشاهده ادامه مطلب کلیک نمایید.

برچسب ها :
http://dl.aviny.com/Album/mazhabi/ahlbeit/asgari/kamel2/29.jpg

نام برنامه : زندگی نامه امام حسن عسکری (ع)

ورژن برنامه : 1.1

دانلود فایل APK با حجم 711 711 کیلوبایت

دانلود به صورت مستقیم

دانلود توسط QR Code

http://www.aviny.com/mobile/software/android/image/askari/askari.jpg
برچسب ها :

«لقد کان لکم فی رسول الله اسوۀ حسنۀ لمن کان یرجوا الله و الیوم الآخر و ذکر الله کثیرا»[1]

مسلماً برای شما در زندگی رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم نیکویی بود، برای آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‏ کردند.

یکی از ویژگی هایی که به حکم فطرت در نهاد هر انسانی به ودیعه نهاده شده، صفت الگو پذیری است. بی شک، پیشرفت بشر در طول تاریخ، مرهون این صفت بوده است؛ حتی اختراعات و نوآوری های بشر در عرصه تمدن، مرهون الگوگیری از طبیعت بوده است.

این امر، از آن حکایت دارد که بشر در تمامی شئون زندگی، به الگو و سرمشق نیاز دارد. به عنوان مثال: نقاش، خیاط، خطاط، ورزشکار، هنرمند و سایر شغل ها در پیشرفت و موفقیت کار خود ناگزیر از پذیرش الگو هستند.

بشر در زندگی اجتماعی و امور اخلاقی و معنوی نیز بیش از سایر امور، به الگو و اسوه نیاز دارد و بدون آن نمی تواند به موفقیت مطلوب نایل آید؛ چراکه عمر بشر محدود است و امکان تجربه مجدد برای وی وجود ندارد.

از این رو، الگوگیری از سیره بزرگان، نقش مهم در پیشرفت زندگی دارد. به همین جهت، همه انسان ها مایلند تا در زندگی از رفتار و گفتار دیگران الگو و بهره گیرند.

معرفی الگوها در قرآن

توجه به الگوها یک اصل فطری و یکی از اصول مهم تربیتی است. از این رو، قرآن نمونه های فراوانی از زندگی انبیا و بزرگان را برای الگوگیری و عبرت آموزی بیان کرده است و در مقابل، با معرفی چهره های فاسد و منحرف و بیان سرنوشت تلخ آنها، باعث عبرت دیگران شده و مردم را از انتخاب راه و روش آنان برحذر داشته است.

به عنوان مثال: خدای متعال در قرآن، همسر نوح و همسر لوط را که کافر شدند و آسیه همسر فرعون و مریم مادر عیسی را که مظهر ایمان، طهارت و استقامت بودند، برای مؤمنان و کافران مثل می زند.[2]

پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم الگوی کامل

یکی از کامل ترین الگوی زیبایی، پیامبر رحمت و محبت حضرت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم می باشد هر چند با رفتن چند منبر و استخدام چند واژه نمی توان ابعاد زندگی شخصیت بزرگ و بی نظیر عالم، را ترسیم کرد؛ زیرا این کلمات، بسیار حقیرتر و ناتوان تر از آن است که بتواند معانی بلند شخصیت معنوی و کرامات عظیم اخلاقی آن بزگوار را در خود بگنجاند و به تصویر بکشد.

کسی که سجایای اخلاقی او در قرآن به عظمت و بزرگی یاد شده چگونه می توان آنها را شمارش کرد و بیان نمود.

کتاب فضل تو را آب بحر، کافی نیست                که تر کنم سر انگشت صفحه بشمارم

بزرگ مردی که افتخار انسانیت و فخر همه عالم است و هیچ کس در صفات و مناقب و کمالات الهی و انسانی به رتبه او نرسیده و نخواهد رسید، و لکن می توان گوشه هایی از زوایای زندگی سراسر نور و هدایت و آثار وجودی آن بزرگوار را به کمک آیات و روایات فهمید و به بیان آورد.آری:

آب دریا را اگر نتوان کشید                         لیک به قدر تشنگی باید چشید

کلام امیرالمؤمنین علیه السلام درباره الگو بودن پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم

امیرالمؤمنین علیه السلام درباره الگو گرفتن از زندگی پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم و اقتدا کردن به راه و رسم آن حضرت، فرمودند:

«و لقد کان فی رسول الله کاف لک فی الاسوۀ و دلیل لک علی ذم الدنیا و عیبها و کثره مخازیها و مساویها»؛  برای تو کافی است که راه و رسم پیامبر را اطاعت نمایی تا راهنمای خوبی برای تو در شناخت بدی ها و عیب های دنیا و رسوایی ها و زشتی های آن باشد.

همچنین فرمودند:

«فتاس بنبیک الاطیب الاطهر فان فیه اسوۀ لمن تاسی، و عزا لمن تعزی و احب العباد الی الله المتاسی بنبیه و المقتص لاثره».[3] پس به پیامبر پاکیزه و پاک اقتدا کن، که راه و رسم او الگویی است برای الگو طلبان و مایه فخر و بزرگی است برای کسی که خواهان بزرگواری باشد، و محبوب ترین بنده نزد خدا کسی است که از پیامبرش پیروی کند و گام بر جایگاه و قدم او نهد. 

چرا پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم بهترین الگو و اسوه است؟

زیرا صفات و ویژگی های انسان کامل را دارا است. او آینه دار صفات جلال و جمال الهی، مظهر کامل و جامع اسمای حسنای الهی و تجلی اعظم و جامع جمیع تجلیات الهی و متخلق به اخلاق قرآنی است و لذا، از تمامی انبیا برتری یافته است؛ زیرا سایر انبیا هر یک مظهر اسمی از اسمای الهی هستند، ولی آن حضرت جامع همه آن اسما و صفات است و چون رسول مکرم اسلام خاتم پیغمبران است.

«ما کان محمد ابا احد من رجالکم و لکن رسول الله و خاتم النبیین و کان الله بکل شیء علیما»[4] محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم پدر هیچ یک از مردان شما نبوده و نیست؛ ولی رسول خدا و ختم ‏کننده و آخرین پیامبران، است و خداوند به همه چیز آگاه است!

از این رو، تمامی صفات و ویژگی ها و مزایای خاصه و عامه انبیای گذشته را دارا است.

حسن یوسف، دم عیسی، ید بیضا داری            آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری

 اگر چه تمام انبیا از سوی خداوند فرستاده شده و از این جهت، هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، و لکن در مقایسه با یکدیگر و جهات علمی و گستردگی رسالت، یکسان نبودند. از این رو، خداوند فرموده:

«و لقد فضّلنا بعض النبیین علی بعض»[5] ما بعضی از پیامبران، را بر بعضی دیگر برتری دادیم.

بی شک، پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم از تمامی پیغمبران برتر است و این برتری به خاطر شایستگی آن حضرت است، نه چیز دیگر. او انسان بزرگ و کاملی است که تا قیامت کسی به بزرگی و کمال او نخواهد آمد.

ای مظهر اسم اعظم حق              مجلای اتم نور مطلق

ای نور تو صادر نخستین            وی مصدر هر چه هست مشتق

یک آیه ای از محامد توست         قرآن مقدس مصدق

فرمود به شانت ایزد پاک            لولاک لما خلقت الافلاک[6]

و از اینجا بود که ائمه معصومین علیهم السلام نیز شخصیت آن حضرت را برای خودشان الگو قرار می دادند. و اهداف قیام های خودشان را احیای سنت آن بزگوار را مطرح می کردند. کما اینکه قیام کربلا نیز برای احیای تعلیمات اسلام و ادامه دادن راه و روش پیامبر گرامی اسلام بود؛ چنان که در وصیتی امام حسین علیه السلام که به برادرش محمد حنفیه کرده است، آمده است:

«انی لم أخرج اشراً و لا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً و انما خرجت لطلب الاصلاح فی امة جدی أرید أن آمر با لمعروف أن أنهی عن المنکر و أسیر بسیرة جدّی و أبی علی بن أبی طالب»[7]

من نه برای گردش و تفریح خروج می کنم و نه برای اینکه فسادی بر زمین به راه اندازم و ظلم کنم. بلکه فقط برای اصلاح در امت جدم خروج می کنم و من برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کرده ام و نیز می خواهم سیرت رسول اسلام و وصی آن حضرت را در جامعه عملی کنم.

در سخن دیگر نیز حرکت خویش را برای آشکار ساختن معالم دین و اظهار اصلاح در شهرها و امنیت یافتن مظلومان و عمل به فرائض و سنن و احکام الهی دانسته است.

«اللهم انک تعلم انه لم یکن ما کان منا تنافسا فی سلطان و لا التماساً من فضول الحطام و لکن لنری المعالم من دینک نظهر الاصلاح فی بلادک».[8]

پروردگارا! تو می دانی آنچه از ما سرزده برای رقابت به دست آوردن قدرت یا جست و جوی ثروت و نعمتهای زاید نبوده، بلکه برای آن بود که نشانه های دین تو و معیار های اسلامی را به مردم نشان دهیم، و اصلاح را در بلاد تو ظاهر کنیم.

منابع در ادامه مطلب ذکر شده است.

لینک مطلب: ایــــــنــــــجــــــا

برچسب ها :

تعریف واجب‏

واجب چیزى است که مکلف اگر آن را ترک کند، مورد مؤاخذه قرار مى ‏گیرد.[1] وجوب عبارت است از الزام شارع مکلف را به عملى همچون نماز و روزه، در نتیجه واجب به فعلى گفته مى ‏شود که شارع آن را از مکلف خواسته است.[2]

واجبات قرآنى‏

بسیارى از واجبات، ریشه قرآنى دارد. به چند نمونه از آنها اشاره مى ‏شود:

وجوب اطاعت از خدا و رسول‏

«أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِى الْأَمْرِ مِنْکُم‏»[3]

اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیاى پیامبر] را!

وجوب نماز و زکات‏

«وَ أَقیمُوا الصَّلاة وَ آتُوا الزَّکاة وَ ارْکَعُوا مَعَ الرَّاکِعینَ»‏[4]

و نماز را به پا دارید، و زکات را بپردازید، و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید (و نماز را با جماعت بگزارید)!

وجوب وضو، غسل و تیمم‏

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِذا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاة فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَ أَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرافِقِ وَ امْسَحُوا بِرُؤُسِکُمْ وَ أَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ وَ إِنْ کُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُوا وَ إِنْ کُنْتُمْ مَرْضى أَوْ عَلى سَفَرٍ أَوْ جاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغائِطِ أَوْ لامَسْتُمُ النِّساءَ فَلَمْ تَجِدُوا ماءً فَتَیَمَّمُوا صَعیداً طَیِّباً فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَ أَیْدیکُمْ مِنْه‏»[5]

اى کسانى که ایمان آورده ‏اید! هنگامى که به نماز مى ‏ایستید، صورت و دستها را تا آرنج بشویید! و سر و پاها را تا مفصل [برآمدگى روى پا] مسح کنید! و اگر جنب باشید، خود را بشویید (و غسل کنید)! و اگر بیمار یا مسافر باشید، یا یکى از شما از محل پستى آمده [قضاى حاجت کرده‏]، یا با آنان تماس گرفته (و آمیزش جنسى کرده ‏اید)، و آب (براى غسل یا وضو) نیابید، با خاک پاکى تیمم کنید! و از آن، بر صورت [پیشانى‏] و دست‏ ها بکشید!

وجوب روزه‏

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ‏»[6]

اى افرادى که ایمان آورده ‏اید! روزه بر شما نوشته شده، همان‏ گونه که بر کسانى که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزکار شوید.

وجوب امر به معروف و نهى از منکر

«وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّة یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُون»‏[7]

باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند.

وجوب اداى امانت‏

«إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى أَهْلِها»[8]

خداوند به شما فرمان مى ‏دهد که امانتها را به صاحبانش بدهید!

وجوب حفظ نگاه از نامحرم‏

«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُون‏»[9]

به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند؛ این براى آنان پاکیزه‏ تر است؛ خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید آگاه است!

وجوب توبه‏

«تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»‏[10]

همگى به سوى خدا بازگردید اى مؤمنان، تا رستگار شوید!

وجوب دفاع‏

«وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّة وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُم»‏[11]

هر نیرویى در قدرت دارید، براى مقابله با آنها [دشمنان‏]، آماده سازید! و (همچنین) اسب ‏هاى ورزیده (براى میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید!

«وَ قاتِلُوا فى سَبیلِ اللَّهِ الَّذینَ یُقاتِلُونَکُمْ وَ لا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدینَ»‏[12]

و در راه خدا، با کسانى که با شما مى‏ جنگند، نبرد کنید! و از حدّ تجاوز نکنید، که خدا تعدّى‏ کنندگان را دوست نمى ‏دارد!

وجوب جهاد

«کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِتالُ وَ هُوَ کُرْهٌ لَکُمْ وَ عَسى أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ عَسى أَنْ تُحِبُّوا شَیْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُون‏»[13]

جهاد در راه خدا، برشما مقرّر شد؛ در حالى که برایتان ناخوشایند است. چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن‏ است و یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آن که شرِّ شما در آن است. و خدا مى ‏داند و شما نمى‏ دانید.

نفقه واجب‏

«وَ عَلَى الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنَّ وَ کِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوف»‏[14]

و بر آن کس که فرزند براى او متولّد شده [پدر]، لازم است خوراک و پوشاک مادر را به طور شایسته (در مدت شیر دادن بپردازد؛

موارد وجوب قصاص و دیه‏

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِصاصُ فِى الْقَتْلى الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَ الْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَ الْأُنْثى بِالْأُنْثى فَمَنْ عُفِى لَهُ مِنْ أَخیهِ شَى‏ءٌ فَاتِّباعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَداءٌ إِلَیْهِ بِإِحْسانٍ ذلِکَ تَخْفیفٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ رَحْمَة فَمَنِ اعْتَدى بَعْدَ ذلِکَ فَلَهُ عَذابٌ أَلیمٌ»‏[15]

اى افرادى که ایمان آورده ‏اید! حکم قصاص در مورد کشتگان، بر شما نوشته شده است: آزاد در برابر آزاد، و برده در برابر برده، و زن در برابر زن، پس اگر کسى از سوى برادر (دینى) خود، چیزى به او بخشیده شود، (و حکم قصاص او، تبدیل به خون بها گردد،) باید از راه پسندیده پیروى کند. (و صاحب خون، حال پرداخت کننده دیه را در نظر بگیرد.) و او [قاتل‏] نیز، به نیکى دیه را (به ولى مقتول) بپردازد؛ (و در آن، مسامحه نکند.) این، تخفیف و رحمتى است از ناحیه پروردگار شما! و کسى که بعد از آن، تجاوز کند، عذاب دردناکى خواهد داشت.

وجوب حج‏

«وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبیلاً»[16]

و براى خدا بر مردم است که آهنگ خانه (او) کنند، آنها که توانایى رفتن به سوى آن دارند.

وجوب وفاى به عهد

«أَوْفُوا بِعَهْدِ اللَّهِ إِذا عاهَدْتُم»‏[17]

هنگامى که با خدا عهد بستید، به عهد او وفا کنید!

وجوب وصیت‏

«کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِنْ تَرَکَ خَیْراً الْوَصِیَّة لِلْوالِدَیْنِ وَ الْأَقْرَبینَ بِالْمَعْرُوفِ حَقًّا عَلَى الْمُتَّقین»‏[18]

بر شما نوشته شده: «هنگامى که یکى از شما را مرگ فرا رسد، اگر چیز خوبى [مالى‏] از خود به جاى گذارده، براى پدر و مادر و نزدیکان، به طور شایسته وصیت کند! این حقّى است بر پرهیزکاران!»

جایگاه واجبات در روایات‏

روایات بسیارى در زمینه جایگاه و ارزش واجبات در منابع روایى وجود دارد. به چند نمونه از آنها اشاره مى‏ شود:

امام على علیه السلام در نامه ‏اى به عثمان بن حنیف فرمود:

«طُوبَى لِنَفْسٍ أَدَّتْ إِلَى رَبِّهَا فَرْضَهَا»[19]

خوشا کسى که آنچه پروردگارش بر عهده وى نهاده، ادا نماید.

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود:

«یا على إذا رَأَیتَ النّاس یَشتَغِلُونَ بِالفَضائل فَاشتَغل أنتَ بِاتمامِ الفَرائِض»[20]

اى على! هر گاه دیدى مردم به مستحبّات اشتغال دارند، تو، به کامل ساختن واجبات بپرداز.

امام على علیه السلام فرمود:

«الْفَرَائِضَ الْفَرَائِضَ أَدُّوهَا إِلَى اللَّهِ تُؤَدِّکُمْ إِلَى الْجَنَّة»[21]

واجبات! واجبات! درانجام واجبات‏ کوتاهى نکنید تا شما را به ‏بهشت رساند.

همچنین فرمود:

«إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى افْتَرَضَ عَلَیْکُمْ فَرَائِضَ فَلَا تُضَیِّعُوهَا»[22]

همانا خدا بر عهده شما واجب ‏هایى نهاده، آن را ضایع مکنید!

نیز فرمود:

«لَا عِبَادَة کَأَدَاءِ الْفَرَائِض»‏[23]

هیچ عبادتى همچون اداى واجبات نیست.

امام سجاد علیه السلام فرمود:

«مَنْ عَمِلَ بِمَا افْتَرَضَ اللَّهُ عَلَیْهِ فَهُوَ مِنْ خَیْرِ النَّاس»‏[24]

هر کس واجبات خداوند را انجام دهد از بهترین مردمان مى ‏باشد.

نقش واجبات‏

واجبات نقش مناسبى در خودسازى انسان دارند. نماز انسان را از بدى‏ ها و زشتى ‏ها دور مى ‏سازد؛ روزه‏ دارى، تن‏ پرورى را مهار مى ‏کند؛ جهاد به اقتدار و توانایى انسان ‏ها کمک مى ‏نماید؛ حج دانشگاه بندگى است و خمس و زکات ضمن این که انسان را از وابستگى ‏هاى مادى نجات مى ‏دهد، زمینه ‏اى است براى کمک به دین و حمایت از دیگران و به نوعى بیمه اجتماعى است. توجه به واجبات زمینه قرب به خداوند را فراهم مى ‏نماید. امام صادق علیه السلام فرمود:

«قَالَ اللَّهُ مَا تَحَبَّبَ إِلَى عَبْدِى بِشَى‏ءٍ أَحَبَّ إِلَى مِمَّا افْتَرَضْتُهُ عَلَیْه‏»[25]

خداوند متعال مى ‏فرمایند چیزى بنده مرا به اندازه عمل به واجبات نزد من محبوب نمى‏ سازد.

راه ‏هاى احیاء واجبات‏

براى احیاء واجبات راه‏ هاى گوناگونى وجود دارد که عبارتند از:

1. نقش خانواده‏

پدر و مادر با عمل به واجبات و تشویق و ترغیب فرزندان خود به انجام واجبات، مى ‏توانند نقش مؤثرى در احیاء واجبات در خانواده خود ایفا کنند.

2. امر به معروف و نهى از منکر

یکى از راه‏ هاى احیاء واجبات، امر به معروف و نهى از منکر است.

امام حسین علیه السلام فرمود:

«... إِذَا أُدِّیَتْ وَ أُقِیمَتِ اسْتَقَامَتِ الْفَرَائِضُ کُلُّهَا»[26]

چون فریضه (امر به معروف و نهى از منکر) ادا گردد و برپاداشته شود تمام فرایض و واجبات دیگر، برپاداشته مى ‏شوند.

3. نقش رسانه‏

یکى از زمینه‏ هاى احیاء واجبات، آموزش و فرهنگ ‏سازى واجبات در رسانه است، به شکل‏ هاى گوناگون همچون تهیه فیلم و سریال، گفتمان‏ ها و پخش آموزش‏ ها و سخنرانى‏ هاى گوناگون در زمینه واجبات.

4. نقش مراکز آموزشى‏

یکى از زمینه‏ هاى احیاء واجبات، توجه به واجبات در متون آموزشى و مراکز آموزشى است که هم به صورت تدریس واجبات و هم توجه عملى مسئولین آموزشى نسبت به واجبات است. مدارسى که دبیران و کارکنان آن متدین و مقید به انجام واجبات بوده ‏اند به یقین دانش آموزان آن مدارس علاقه بیشترى به انجام واجبات داشته‏ اند.

5. پایبندى مؤمنان نسبت به واجبات‏

بسیار شده است مؤمنانى که در زندگى فردى و اجتماعى خود آن چنان مقید به انجام واجبات بوده ‏اند که باعث تأثیر گذارى در اطرافیان آنها شده است.

منابع در ادامه مطلب آمده است.

لـــــیــــــنــــــک مطلب: اینجا

برچسب ها :

با تبریک ولادت

لطفا اینجا کلیک کنید

برچسب ها :

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،  شعیب فدیع، بنیانگذار مسلم فیس می‌گوید: فراهم آوردن این عرصه ارتباطات اجتماعی یک پروژه بین‌المللی است که از منظر یک مسلمان طراحی شده، اما درهای آن به روی همه باز است.

این شبکه اجتماعی منحصربه‌فرد با شعار«توسط مسلمانان، از مسلمانان، به جهان» به منظور نزدیکتر کردن مسلمانان ایجاد شده است. همچنین به مسلمانان امکان استفاده از یک شبکه اجتماعی پیشرفته‌تر و مذهبی‌تر به جای شبکه‌های اجتماعی موجود را می‌دهد.

مسلم فیس که در حال حاضر به صورت آزمایشی از سوی 1000 کاربر از سراسر جهان استفاده می‌شود، به لحاظ اجتماعی متعهد است و فضایی امن برای خانواده‌ها دارد و به ارزش‌های دینی احترام می‌گذارد.

این شبکه اجتماعی همچنین دارای زبان‌های مختلف ازجمله انگلیسی، عربی، فارسی، اردو، بهاسا، ترکی و اندونزیایی است و زبان‌های دیگری نیز به آن اضافه خواهد شد.

فدیع می‌گوید: استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در عصر مدرن اجتناب‌ناپذیر است. تعداد زیادی از مسلمانان از شبکه‌های اجتماعی موجود استفاده می‌کنند و ضروری است که یک شبکه اجتماعی ویژه مسلمانان نیز وجود داشته باشد که در آن ضمن احترام به اصول و ارزش‌های دینی، نیازهای ارتباطی برطرف شود.

لازم به ذکر است که 62 درصد جمعیت یک میلیارد و ششصد میلیون نفری مسلمانان زیر 30 سال هستند.

اینترنت حلال

ایده اینترنت و سایت‌های حلال نخستین بار با راه‌اندازی یک موتور جست‌وجوی حلال به نام «آیم حلال» مطرح شد.

این موتور جست‌وجو در سال 2009، توسط رضا سردها (Sardeha) دانشجوی 20 ساله ایرانی ـ کویتی مقیم هلند تأسیس شد.

این موتور جست‌وجوگر با فیلترکردن سایت‌های دارای محتوای مخرب، «صفحات اینترنتی پاک» در مورد موضوع مورد نظر کاربر را ارائه می‌دهد و به 15 زبان از جمله عربی، چینی، فارسی، ترکی و انگلیسی فعال است.

برچسب ها :

http://photos-h.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10903384_949579518419663_205851477_n.jpg

http://photos-f.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10895326_775804739165933_551717022_n.jpghttp://photos-b.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10899118_1378745825766809_1985996165_n.jpg

http://photos-c.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10914631_868704106483306_859083725_n.jpghttp://photos-g.ak.instagram.com/hphotos-ak-xap1/t51.2885-15/926238_436703343149230_1322475399_n.jpg

http://photos-d.ak.instagram.com/hphotos-ak-xfa1/t51.2885-15/10953107_573793809430859_1603758423_n.jpghttp://photos-h.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10953102_1557427491210183_541006118_n.jpg

http://photos-h.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10919613_341519232720383_140583381_n.jpghttp://photos-a.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10948773_1545337205747208_738200330_n.jpg

http://photos-g.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10895449_1537606243159318_730387444_n.jpghttp://photos-a.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10948962_825003947558392_1583225365_n.jpg

http://photos-g.ak.instagram.com/hphotos-ak-xaf1/t51.2885-15/10919635_1424400581185286_390859622_n.jpg

برچسب ها :

ما عاشقان محمد (ص) هستیم.

"خیمه گاه فاطمیون"

http://www.askdin.com/gallery/images/27370/1_url.gif

برچسب ها :

اهداف ومشخصه های اسلام آمریکایی از منظر مفاهیم قرآنی وروایات:

1.در صدد مسلط ساختن کفار بر اهل ایمان می باشد.{لن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا}نساءآیه141.

2.در پی آن است تا مارا مقهور قدرت مادی خویش سازد.{لایغرنک تقلب الذین کفروا فی البلاد}آل عمران196.

3.مارا به حسرت داشته های خود ترغیب کند.{یالیت لنا مثل ما اوتی قارون}قصص79.
4.ماراتابع وپیرو خویش سازد.{واتبعوا امر کل جبار عنید}هود59.

5.تفکرات خود رادر قالب اسلام حقیقی به ما ارائه کند.{یکتبون الکتاب به ایدیهم ثم یقولون هذا من عند الله}بقره79.

6.درپی آن است تادر صورت غفلت مسلمانان از آنان سوء استفاده نماید{ود الذین کفروالو تغفلون عن اسلحتکم وامتعتکم}نساء102.

7.تازمانی که بطور کامل از آنان پیروی نکنیم از ماراضی وخشنود نخواهندشد.{لن ترضی عنک الیهود ولاالنصاری حتی تتبع ملتهم}بقره120.

8.مومنین را به دنیای تاریک وظلمانی خویش رهنمون سازند.{یخرجونهم من النور الی الظلمات}بقره257.

9.اطاعت از اولی الامر مورد تایید قرآن را انحراف از دین دانسته وما رابه اطاعت از اولی الامرفاسق مورد تایید خود فرامیخواند.{اطیعو الله و اطیعوا الرسول واولی الامر منکم}نساء59.

10.درراستای مشغول کردن مسلمانان به لذتهای زود گذر دنیایی است.{ حضرت علی (ع):فما خلقت لیشغلنی اکل الطیبات کاالبهیمه المربوطه همها علفها}نهج البلاغه.نامه 45.

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127075
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss