آرشیو
طراح قالب
Tebyan

استاد محمد شجاعی: غضب

موسسه فرهنگی منتظران منجی (عج)

قوه غضب، یکی ازنعمت های بزرگ خداوندحکیم در درون ماست که ما را در رفع ناملایمات و دفاع از حریم های خود، خانواده و کشورمان یاری می رساند. اما اگر بصورت نابه جا و دائمی مورد استفاده قرارگرفته و به یک خلق تبدیل گردد، هولناکترین یاوری خواهد بود که مارا به قعر جهنم سوق خواهد داد.در نکوهش این صفت همینقدرکافی است که بدانیم زشت تر از غضب، صورت برزخی دیگری وجود ندارد.
امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند : ازغضب بپرهیز که اولش جنون است و آخرش پشیمانی.


عوامل درونی غضب


۱- حس خودخواهی :

عشق کاذبی درانسان ها وجود دارد که سریعا در مقابل اموری که جنبه طبیعی شان را تهدید کرده ویا برخلاف امیال آنهاست، تحریک می شود و شخص را به سمت عصبانیت و پرخاشگری سوق می دهد. حتی اگر خشم تولیدشده درظاهر انسان بروز چندانی نداشته و شخص مقابل را نیزدرگیر نکند، بازهم به باطن انسانی او صدمات زیادی را واردخواهد ساخت.

برچسب ها :

استاد محمد شجاعی: انسان زیرک کسی است که تمام روابطش را به گونه‌ای تنظیم می‌نماید که قلب او درگیر هیجانات و اضطراب‌های دنیا نگردد، چرا که او قلبش را برای ارتباط با غیب نیاز دارد.

موسسه فرهنگی منتظران منجی (عج)

عاقلانه به دنیا نگاه کنیم ...

امام صادق «علیه‌السلام» در نقل مواعظ لقمان به فرزندش می‌فرمایند:

«لا تأس علی ما فاتک مِن الدنیا، فإنّ قلیل الدُّنیا لا یدوم بقائُه، و کثیرها لا یؤمنُ بلاؤُه سرورک فی الدنیا غرور و حسرتٌ، و عیشک فی الدّنیا مُطلٌ و باطلٌ»

برای آنچه که از دنیا از دست می‌دهی، غصه نخور، چرا که محدودها و اندک‌های دنیا ماندنی نبوده و کثرت‌های آن نیز ...............؟ شادی‌های دنیا فریب و حسرت است و لذت‌هایش دروغین و ناممکن است.

در مباحثِ گذشته آموختیم که تمام از دست دادن‌های دنیایی و یا محرومیت‌های گوناگون آن، پس‌اندازی برای زندگی ابدی‌مان خواهد بود. حتی خسارت‌هایی نیز که در اثر بی‌احتیاطی‌ها، اشتباهات و حماقت‌های انسان به وجود می‌آید و یا به واسطه ظلم دیگران بر ما وارد می‌گردد کفاره گناهان‌مان بوده و بر درجات آخرتی‌مان خواهد افزود. گاهی خداوند بدی‌ها را برای رها کردن انسان از مستی‌های شئونات گوناگون، بر سر راه او قرار داده تا او را از دغدغه‌های غیر لازم و مشغول‌کننده دنیا رهانیده و در آغوش خودش پناه دهد.

برچسب ها :

یکی از مسائل رزق حلال دانستن مسائل شرعی آن است. مردم نمی دانند و به راحتی لقمه شان را حرام می کنند. برای مثال مردم سپرده به بانک می دهند و قرارداد می نویسند و سود علی الحساب می گیرند و بعد زیاد و کم... آنرا حساب می کنند، این شرعی است؛ ولی اگر کسی می گوید پول به بانک می دهم و بهره یا نزول آنرا می گیرم این حرام می شود.

عبادت هفتاد جزء است و بالاترین و بزرگترین جزء آن کسب حلال است. (۱) و حق فرزند بر پدرش این است که... جز از راه حلال، روزى او را تامین نکند.(۲)

امام صادق علیه السلام می فرماید :هر کس بخواهد دعایش مستجاب شود، باید کسب خود را حلال کند و حق مردم را بپردازد. دعاى هیچ بنده ‏اى که مال حرام در شکمش باشد یا حق کسى بر گردنش باشد، به درگاه خدا بالا نمى ‏رود.(۳)

در دین ما برای رزق حلال فرمولی وجود دارد. عناصر این فرمول به قرار زیرند:

۱. به رازقیت خدا اعتقاد داشته باش

برچسب ها :

استاد محمد شجاعی: بداخلاقی باطن انسان را زشت و بدهیبت ساخته، و او را از نگاه اهل آسمان می اندازد.

آثار عدم رعایت دستورالعمل‌های امام رضا «علیه‌السلام» در فرد و جامعه

۱- سنگین شدن روزافزون پرونده گناهان

بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌هایِ انسانی امام رضا «علیه‌السلام»، روح تجاوز، قیل و قال، مراء، کینه‌توزی، آزار دیگران و ... را بر انسان حاکم می‌کند. چنین انسانی قطعاً از خود، آلودگی‌ها و گناهانی را صادر می‌کند که نه تنها آثار فردی آن گریبانگیرش می‌شود، بلکه آثار جمعی آنها، روز به روز بر سنگینی نامه اعمالش خواهد افزود. می‌دانیم که تمام اعمال خیر و اعمال بد انسان، دارای آثار ماتقدّم و ماتأخّر می‌باشند. آثار ماتأخر به اثراتی اطلاق می‌شود که حتی بعد از مرگ انسان نیز خاتمه نیافته و او را رها نخواهند کرد. بدخُلقی‌ها، به یقین آثاری از خود به جای می‌گذارند که روز به روز بر بار گناهان انسان خواهند افزود. باید تلاش کنیم تا می‌توانیم از خود اعمال و اخلاقی به جای گذاریم که آثار ما تأخّرش به نفع ما خاتمه یابد.

برچسب ها :

چه تلخ و تأسف برانگیز است حکایت زندگانی‌هایی که هر روز، صدای آهنگ و شادی جزء جدایی ناپذیر آنهاست؛ و وقتی همچون صبح امروز که از خواب برمیخیزی تا روز جدیدی را به حول قوه الهی آغاز کنی، از همان خانه جز صدای ناله و شیون نمی‌شنوی. و بعد از دقایقی شنیدن ناله و ضجه، صدای قرآن از همان سو بگوش می‌رسد. و فکر کن اهالی آن خانه الی‌الابد تا صدای قرآن بشنوند، از یادآوری خاطرات روزهای بدشان، چه حس بیزاری در آنها شکل می‌گیرد.


آه، که چه ظلمی می‌کنیم به آیه‌های نور، چه جفایی روا می‌داریم به آنکه باید انیس زندگی مان باشد. و چه ساده آنچه که باید فرح‌بخش لحظه‌هامان باشد را منفور می‌کنیم، چرا که او را همیشه همراه ضجه‌ها و ناله‌ها کرده ایم.

برچسب ها :
کنترل جمعیت نتیجه ی تغییر سبک زندگی است. وقتی زندگی ها بر اساس سبک زندگی غربی مدیریت شود، یکی از لوازمش هم فرزند کم تر است.
در زندگی غربی، رفاه،پول ولذت حرف اول را می زند. در این سبک زندگی انسان هر قدر راحت تر زندگی کند، موفق تر محسوب می شود.
کار وتلاش برای رسیدن به راحتی و خوشی شخصی است، یعنی خودخواهی وخود محوری، بر خلاف زندگی در زیر پرچم اسلام که کار و تلاش برای خدمت به دیگران به ویژه خانواده وفرزندان اهمیت وقداست دارد.
در فرهنگ متعالی اسلام کسی که در این راه وبا این نیت از دنیا برود در حکم شهید است .1
امام صادق(ع) می فرماید:
 کسی که برای خانواده اش در تلاش وکوشش باشد مانند جهادکننده در راه خداست.2
امام باقر(ع) می فرماید: کسی که به قصد حفظ آبروی خود از مردم وتأمین معاش خانواده خود ونیکی به همسایه اش ،به دنبال دنیا برود در قیامت خداوند متعال را ملاقات می کند در حالی که چهره اش مانند ماه شب چهارده می درخشد.3

پی نوشت:
1- کاهش جمعیت آخرین راهبرد غرب ،مجید فولادی،1393-ص97
2-اصول کافی،ج5،ص88
3-وسائل الشیعه، ج17،ص21

برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 127118
تعداد نوشته ها : 786
تعداد نظرات : 17
Rss